Masz pytania? Zadzwoń

ZAMÓW ON-LINE Z DOSTAWĄ POD WSKAZANY ADRES | DUŻY WYBÓR I SZYBKA REALIZACJA

Płyty granitowe na taras – trend współczesnej architektury

Płyty granitowe na taras – trend współczesnej architektury

Taras to miejsce spotkań towarzyskich, relaksu od codziennych obowiązków. To często kolejne pomieszczenie domu, które bardzo często pełni funkcję jadalni. Dlatego decyzja o wyborze materiału na powierzchnię tarasu musi być przemyślna, dobrze jeśli łączy walory estetyczne z tymi praktycznymi. Instalacja płyt czy płytek z granitu na tarasie, balkonie czy patio zagwarantuje nam zarówno łatwość codziennego użytkowania, jak i piękno zagospodarowania przestrzeni wokół domu.

 

Dlaczego płyty granitowe na taras to dobry wybór

Płyty tarasowe z granitu to bardzo praktyczny wybór i jednocześnie inwestycja na lata. Granit starzeje się bardzo bardzo powoli, praktycznie niezauważalnie dla użytkownika, jednocześnie nie tracąc swoich właściwości, a ma ich bardzo wiele. Produkty granitowe są łatwe w użytkowaniu. Dzięki niskiej nasiąkliwości, wyróżnia je wysoki poziom odporności na plamy. A biorąc pod uwagę wykorzystanie tarasu jako jadalni czy kuchni, o rozlany sok czy oliwę nie trudno. Najlepiej płyn wytrzeć od razu, a jeśli plama okaże się nieco trudniejsza, można bezpiecznie użyć myjki ciśnieniowej typu Karcher. Płyta granitowa się nie zniszczy, nie podziurawi, nie wybarwi jak produkt betonowy, znikną nawet te starsze plamy. Taras z granitu to również ochrona przed odpryskami, pęknięciami w sytuacji, kiedy coś na niego upadnie. Granit jest wyjątkowo twardy, dlatego upadek jakieś rzeczy w codziennym użytkowaniu nie jest dla niego zagrożeniem.

 

Kiedy pada deszcz, sypie śnieg albo świeci słońce

Należy również pamiętać, że większość tarasów nie posiada całorocznego zadaszenie, co ma rzeczywisty wpływ na jakość powierzchni. Jeśli nadal zastanawiasz się jaki produkt wybrać na wykończenie swojego tarasu, weź pod uwagę fakt, że płytki tarasowe z granitu doskonale sobie radzą w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Ulewne deszcze nie zniszczą płyt ze względu na ich małą nasiąkliwość – 10x mniejszą niż płyty betonowe. Mocne słońce, promienie UV nie zmieni również koloru tarasu, który nie płowieje. Zimą nie straszny im mróz, są mrozoodporne. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na czarny kolor, zyskasz właściwości samoodladzające – naturalna energia słoneczna akumulowana przez czarną płytę granitową bardzo szybko topi zgromadzony na powierzchni lód. W odróżnieniu od płyt i kostek brukowych betonowych, płomieniowane płyty granitowe można odladzać i odśnieżać za pomocą soli drogowej i mechanicznie bez ryzyka uszkodzenia.


Jak układać płyty granitowe na tarasie

Proces układania płyt granitowych na tarasie w zasadzie jest bardzo podobny do układania płyt betonowych. Poprawne wykonanie tarasu z płyt granitowych zapewni nam trwałość i stabilność, dlatego przed głównymi pracami, należy starannie przygotować grunt. Prace zaczynamy od przygotowania tzw. korytowania. Należy usunąć wierzchnie warstwy ziemi na głębokości ok. 20-30 cm od planowanego poziomu tarasu. Pamiętać trzeba o zachowaniu lekkiego spadku na ok. 2-3% tak, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody. W kolejnym etapie podłoże należy pokryć ok. 10 cm warstwą piasku, a potem dobrze utwardzić przy użyciu ubijaka lub zagęszczarki. W ten sposób pozbywamy się wody, powietrza i zapobiegamy ewentualnemu zapadaniu się ziemi. Następnie na odpowiednio przygotowanej nawierzchni wykonujemy podbudowę na ok. 10-20 cm z kruszywa naturalnego łamanego (frakcja 0-31,5 mm). Całość zagęszczamy i wykonujemy podsypkę 4-5 cm, najlepiej z grysu o frakcji 2-8 mm, pamiętając o zachowaniu spadku. Dodatkową stabilizację podłoża może również zapewnić użycie geowłókniny. Czas na montaż płyt – ważne by kontrolować odpowiedni poziom. Różnice można korygować gumowym młotkiem. Płyty układamy zachowując pomiędzy nimi spoiny o odpowiedniej szerokości 5-10 mm. Spoiny wypełnić można fugą epoksydową lub mineralną albo miałem kamiennym.

Przedstawiona metoda układania płyt granitowych na tarasie to najpopularniejszy sposób montażu. Płyty można również układać na tzw. chudym betonie, na podstawkach PCV czy woreczkach z betonu. Metody te opiszemy już wkrótce w kolejnych artykułach na naszym blogu.

 

Różnorodność płyt tworzy unikalne projekty

Płyty czy płytki granitowe to również niepowtarzalne piękno. Ponieważ to kamień naturalny, każda płyta kamienna jest oryginalna, ma swój indywidualny wzór. Posiadają również różne wykończenie, na taras najlepiej wybrać antypoślizgowe, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowników, dlatego świetnym wyborem będą płyty granitowe płomieniowane lub płyty granitowe piaskowane. Istotnym wyborem będzie również format płyty. Świetnie się sprawdzą zarówno kwadratowe płyty tarasowe 40x40, 60x60, 80x80, jak i prostokątne o wymiarach 40x20, 60x30 i płyty wielkoformatowe np. 100x50. Na rynku znaleźć można różne grubości płyt, najpopularniejsze są grubości 2 lub 3 cm. Jednocześnie płyty o większych formatach będą miały grubość od 6 cm. Granit to również piękno naturalnych kolorów. Do wyboru mamy płyty granitowe szare, szaro-żółte, brązowe, czerwone i czarne. Zapoznaj się ze szczegółami płyt tarasowych i płyt chodnikowych i zaprojektuj wymarzony taras.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl