Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Impregnacja granitu - kiedy, czym i w jaki celu?

Impregnacja granitu - kiedy, czym i w jaki celu?

Nieprzypadkowo granit uchodzi za materiał ponadczasowy, piękny i wytrzymały. Tym się właśnie cechuje, co przyznają osoby, które zdecydowały się w niego zainwestować. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Czy wobec tego trzeba go impregnować, a jak tak to kiedy, czym i w jakim celu?

Czy granit trzeba impregnować?

Granit zachwyca swoją urodą, dodaje elegancji w każdym miejscu, gdzie tylko się pojawi. Jest stylowy, zapewnia bogactwo aranżacyjne, gdyż do wyboru mamy wiele różnych wzorów i kolorów. Poza klasycznymi odcieniami - szarym i czarnym - w ofercie są też inne kolory jak rudy czy żółty. Można je ze sobą łączyć w różne kompozycje, by osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny.

Granit jest praktycznie niezniszczalny. Jego drobno-kryształowa struktura sprawia, że można go bez przeszkód stosować na zewnątrz, nawet w miejscach, gdzie występują trudne warunki atmosferyczne. To samo powiemy o jego zastosowaniu - może być wykładany na podjazd, po którym przemieszczają się ciężkie pojazdy. Płyty granitowe cechują się niską nasiąkliwością, są mrozoodporne i ognioodporne. Tworzywo się nie kruszy, ani nie odbarwia. Jest długowieczny, a jednocześnie nie ma przeszkód, by go obrobić, na przykład wypolerować lub stworzyć inny efekt - postarzać go, aby prezentował się jeszcze bardziej szlachetnie.

Impregnacja granitu - czy warto?

Wobec przytoczonych zalet, powstaje pytanie, czy tak wytrzymały i ponadczasowy materiał wymaga impregnacji? Przeważnie nie jest to konieczne, lecz z drugiej strony nie zaszkodzi, by to zrobić. Granit to długowieczny kamień naturalny, jedyny tak mocny i niezawodny materiał stosowany w budownictwie. To, czy warto, go pokryć impregnatem, czyli środkiem ochronnym, zależy tak naprawdę od kilku czynników.

Jednym z ważniejszych jest miejsce położenia granitu. Kamienie na zewnątrz są bardziej narażone na na negatywne czynniki, zwłaszcza wilgoć i zabrudzenia. Tak samo zresztą dzieje się w różnych pomieszczeniach (kuchnia, przedpokój).

Niektóre kamienie naturalne są bardzo chłonne i trzeba je impregnować. W przypadku granitu nie ma tego problemu, bo materiał ten potrzebuje impregnacji dopiero po 20, 50, 100 i więcej latach. A mowa tu o płytach chodnikowych czy tarasowych, które przecież są na zewnątrz. W przypadku wnętrza domu ten czas się jeszcze może wydłużyć.

Co z tą nasiąkliwością?

Najbardziej chłonne są skały osadowe, czyli piaskowe, wapienie, ale też niektóre marmury. Tutaj nasiąkliwość wynosi do 5%. Najgorzej zaś na tym tle wypadają piaskowe miękkie, których nasiąkliwość to ponad 20%. Najlepiej w tym zestawieniu wyglądają zdecydowanie granity, bazalty, gnejsy, kwarcyty i porfiry. Są praktycznie od tego wolne, gdyż ich nasiąkliwość to mniej niż 1%.

Rodzaj kamienia - o czym warto wiedzieć?

I właśnie - rodzaj kamienia to kolejny czynnik, który decyduje o tym, czy impregnacja jest potrzebna, a jak tak, to w jakiej częstotliwości. Granit, jak już wspomnieliśmy, nie wymaga jej zbyt często. I to niezależnie od tego, czy mówimy o płytach tarasowych, płytach chodnikowych, czy kostce granitowej przeznaczonej na różne ciągi komunikacyjne.

Wiele tu oczywiście zależy od sposobu wykończenia powierzchni kamienia, bo warto wiedzieć, że powierzchnie gładkie, czyli szlifowane i polerowane, dość słabo chłoną kurz i brud. Tutaj więc nie trzeba myśleć o impregnacji. Sytuacja się trochę zmienia, jak zdecydujemy się na kamień chropowaty - płomieniowany, groszkowany, łupany, gdyż jest bardziej podatny na przyleganie doń brudu różnego rodzaju.

Jak działają impregnaty?

To najczęściej preparaty hydrofobizujące powierzchnię, które ograniczają jej chłonność. Działają one w ten sposób, że środek wypełnia pory w kamieniu, co zapobiega dostawaniu się przez nie wody. To nie jedyne zadanie impregnatu, bo za sprawą swoich właściwości tworzy on na powierzchni kamienia cienką powłokę, jaka zwiększa poślizg kurzu i brudu. Taka ochrona sprawia, że woda wraz z zabrudzeniami spływa szybciej, nie pozostając na powierzchni i nie dostając się do porów.

Jak i czym impregnować granit?

Jeśli zdecydujemy się użyć impregnatu, możemy go nałożyć pędzlem, wałkiem, gąbką lub natryskowo. Oczywiście, stosując go w domu, zrobimy to raczej przy pomocy ręcznych narzędzi. Pamiętajmy, by odpowiednio dobrać długość włosa, uwzględniając gładkość podłoża. Jeśli mamy do czynienia z dość gładką powierzchnią, wystarczy wybrać pędzel z krótkim włosiem lub nawet zwykłą gąbkę. Inne wymagania ma powierzchnia strukturyzowana - tu zdecydowanie lepszy jest dłuższy pędzel, gdyż dzięki temu dotrzemy preparatem do każdego, nawet najtrudniej dostępnego, zakamarka. Przeważnie nakłada się kilka warstw środka - od 1 do 4. Ile dokładnie, to już zależy od zaleceń producenta.

Impregnacja czasem jest potrzebna, lecz w przypadku granitu to raczej dodatkowy zabieg, który nie jest specjalnie wymagany. Głównie dlatego, że ten kamień naturalny cechuje się doskonałym parametrami wytrzymałościowymi.

[product id="951, 970, 1014, 1009, 1112,"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium