Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak ułożyć nawierzchnię z płyt chodnikowych?

Jak ułożyć nawierzchnię z płyt chodnikowych?

Ścieżki w ogrodzie odgrywają niezwykle ważną rolę - nie tylko służą czysto praktycznie, zapewniając niezbędne ciągi komunikacyjne pozwalające komfortowo przemieszczać się między różnymi punktami, ale też mają inną istotną funkcję - dekoracyjną. Dobrze dopasowany materiał - pod kątem koloru, formatu i faktury - pozwala wykreować styl ogrodu, sprawiając, że nasza zielona przestrzeń zyskuje na atrakcyjności. Nim więc zaczniemy układać nawierzchnię z płyt chodnikowych, wybierzmy solidny, odporny na różne negatywne czynniki i uszkodzenia materiał, który jednocześnie pasuje doskonale do naszego domu i otoczenia.

Z czego ułożyć nawierzchnię? - podsypka i podbudowa pod płyty chodnikowe

Dostępnych materiałów, które bardzo dobrze nadają się do wyłożenia nawierzchni chodnika, jest dość dużo: płyty lub kostki wykonane z kamienia naturalnego (zwłaszcza granitu), kostki brukowe, kostki betonowe, klinkier, a nawet elementy drewniane - bruk dębowy lub sosnowy sprzedawany jako impregnowane ciśnieniowo niewielkie kostki lub okrąglaki.

My zdecydowanie polecamy skorzystać z tego, co zapewnia granit - na chodnik dostępne są przeróżne rozwiązania w postaci kostek granitowych, płyt granitowych, stopni granitowych i krawężników granitowych, czyli wszystko, co potrzebne, by zrobić solidnie, dobrze wyglądającą ścieżkę. Granit to obecnie jeden z popularniejszych materiałów, którym wykłada się chodniki, podjazdy, parkingi i inne nawierzchnie, jakie mają zarówno prezentować się jakościowo, jak i być maksymalnie wytrzymałe. Granit nie od dziś zresztą jest chętnie wykorzystywany do różnych prac budowlanych, bo już dawno temu poznano się na jego doskonałych właściwościach. Tak powstawały wielkie budowle, które przetrwały do obecnych czasów w doskonałej formie.

Granit - materiał niezniszczalny

Granit to materiał jedyny w swoimi rodzaju - zachwyca estetycznym kunsztem, dostępny jest w różnych odcieniach kolorystycznych, można go też ciąć do pożądanego kształtu, dopasowując do różnych rozwiązań architektonicznych. Jest niebywale odporny na zmiany atmosferyczne. Można go poddać obróbce płomieniowania, piaskowania, szlifowania, szczotkowania, a nawet polerowania. Wybierając go na chodnik lub podjazd, zyskujemy ponadczasową jakość.

Układamy nawierzchnię z płyt chodnikowych - krok po kroku

Pierwsze, co najważniejsze to przygotowanie podłoża i podbudowy. To niezwykle istotny krok zwłaszcza z punktu konstrukcyjnego, gdyż dzięki temu zadaniu mamy pewność, że obciążenia z warstwy ścieralnej przekazywane będą na podbudowę, a dalej na podłoże gruntowe.

Żeby udało się dobrze wykonać tę pracę, zacznijmy najpierw od wyprofilowania terenu - w tym celu usuńmy to, co przeszkadza, czyli warstwę humusu i ewentualnych korzeni roślinnych. Jeśli mamy do czynienia z gruntem słabonośnym, nie zapomnijmy go wzmocnić, używając popiołu lotnego lub cementu.

Należy też zastanowić się nad tym, jak gruba ma być podbudowa i jakie kruszywo będzie najlepsze. Ocenimy to, biorąc pod uwagę typ gruntu i natężenie ruchu. Inne wymagania dotyczą chodnika pod domem, który nie będzie specjalnie obciążony, a całkiem inne podjazd, gdzie odbywa się ciężki ruch kołowy. Uwzględnijmy też poziom warstw wodonośnej i odwodnienie chodnika. Podbudowę wykonujemy albo z kruszywa naturalnego, albo kruszywa łamanego. Niezależnie od tego, co wybierzemy, ważne, aby było ono zagęszczone.

Jak układać granit? - układanie płyt chodnikowych na podsypce z piasku

Kiedy już podbudowę mamy za sobą, możemy przystąpić do dalszych prac, wykonując obramowania i krawężniki granitowe. Wiadomo, ich obecność jest niezwykle istotna pod kątem estetycznym (ścieżka lepiej się prezentuje), ale i przede wszystkim funkcjonalnym, gdyż zapobiegają obsuwaniu się nawierzchni. Obrzeża najlepiej układać na zaprawie cementowej.

Kolejny krok to wykonanie podsypki, co de facto ogranicza się jedynie do wyrównania warstwy podbudowy. Rola podsypki jest bardzo ważna, ponieważ przyczynia się między innymi do szybszego odwodnienia nawierzchni. W konsekwencji w płytach chodnikowych nie będzie zalegać woda. Zamiast podsypki można też zastosować zaprawę cementowo-piaskową.

I wreszcie doszliśmy do etapu układania płyt chodnikowych. Ten ostatni etap może i nie należy do najtrudniejszych (szczególnie jak wcześniejsze prace wykonaliśmy, jak należy), ale trzeba tu pokusić się o staranność i skupienie. Zwracajmy uwagę, by pomiędzy płytami zostawić małe, około 5-milimetrowe odstępy. Świetnie do tego celu nadają się krzyże spoinowe. Płyty podbijamy za pomocą gumowego młotka. Na sam koniec spoiny należy wypełnić piaskiem, w czym nieoceniona jest miotła z odpowiednim włosiem.

Wystarczy trochę pracy, cierpliwości i odpowiedniego przygotowania, by samemu ułożyć nawierzchnię z płyt chodnikowych!

[product id="455, 245, 379, 260, 203,"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium