Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak zadbać o odpowiednie odwodnienie wokół domu?

Jak zadbać o odpowiednie odwodnienie wokół domu?

Odwodnienie wokół domu to sposób na uniknięcie zamoczenia fundamentów i murów, co mogłoby mieć koszmarne skutki i źle wpływać na cały budynek. Dzięki odwodnieniu można nie tylko uniknąć zalania piwnicy, ale także zminimalizować ryzyko powstania wilgoci, rozwoju pleśni i grzybów, nawet gdy dom został postawiony na działce z wysokim poziomem wód gruntowych, czyli na stosunkowo podmokłym terenie.

Odwodnienie nawierzchni wokół domu - wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrobić to dobrze

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się nadmiaru wody z działki to znak, że dotyka Cię problem wód opadowych. Aby móc temu zaradzić warto wykonać odwodnienie wokół domu, które pomoże zabezpieczyć mury i fundamenty przed zawilgoceniem, co mogłoby prowadzić do ich zniszczenia. Aby zrobić dobry drenaż, trzeba wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze znaczenie mają rury, przez które właśnie będzie nagromadzona zebrana woda. Najlepiej sięgnąć po te z tworzyw sztucznych, które są lekkie, a zarazem odporne na działanie wody i czynniki atmosferyczne. Powinny mieć one odpowiednią średnicę - najlepiej nie mniejszą niż kilka centymetrów. Podczas montażu koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, dzięki czemu zebrana woda będzie faktycznie odprowadzana, dzięki naturalnemu zjawisku grawitacji.

Kolejnymi istotnymi elementami są otuliny, których zadaniem jest owinięcie rur, żeby nie zbierało się wokół nich błoto. Można wybrać różne warianty - skorzystać z gotowych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, wybrać geowłókninę lub alternatywne materiały, które mają działanie filtrujące. Aby móc kontrolować stan rur warto zamontować także studzienki, które umożliwią oczyszczenie instalacji, gdy się zabrudzi. Czy warto robić drenaż wokół domu? Oczywiście! Nie tylko ze względu na budynek, ale choćby otaczające go drzewka i rabaty. Jeśli rośliny będą stały w wodzie, zamiast ładnie rosnąć, będą gniły, co niestety uniemożliwi im prawidłowy wzrost. Dodatkowo odwodnienie nawierzchni wokół domu pomoże również w pielęgnacji trawnika i uchroni nas przed powstawaniem błota i kałuż. Instalacja poprowadzona wokół budynku może zostać sprytnie ukryta pod warstwą płyt granitowych lub płyt na podjazd, dlatego będzie praktycznie niewidoczna, a przyniesie wiele dobrego.

Jak działa i jak wykonać drenaż i system liniowy wokół domu?

Zastanawiasz się nad tym, jak wykonać odwodnienie wokół domu? Możesz postawić na tzw. odwodnienie liniowe, czyli metodę, która jest prosta w wykonaniu, a przy tym bardzo skuteczna. To, co ją charakteryzuje to dość prosta konstrukcja i stosunkowo niewielka ilość elementów podziemnych, które przekładają się na niskie koszty wykonania. Proces obejmuje bowiem montaż kratek, których zadaniem jest odprowadzanie wody poprzez ułożone pod odpowiednim kątem rury. Jest na tyle prosty, że sprawdza się nie tylko wokół budynków, ale również przy garażach, altankach i miejscach, w których nie chcemy mieć kałuż i błota.

Jeśli zastanawiasz się nad tą formą drenażu, powinieneś wiedzieć, że najważniejszymi elementami są tu korytka, które są odpowiedzialne za transport wody. Ich uzupełnieniem są kratki, przez które wpada woda oraz ścianki czołowe, wykorzystywane do łączenia kolejnych elementów. Szczególnie przydatne może okazać się to przy aranżacji nawierzchni garażowej, za pomocą płyt na podjazd.

Odwodnienie liniowe - kiedy jest konieczne?

Drenaż i system liniowy są jednym z najczęściej stosowanych sposobów, gdy dochodzi do zalewania piwnic i niższych kondygnacji budynku. Każde sygnały, które stanowią zagrożenie dla fundamentów, będą oznaczały, że konieczne jest zastosowanie drenażu. Metoda odwodnienia liniowego będzie dobrym pomysłem pod względem transportowania wody, jednak niekoniecznie sprawdzi się w przypadku podmokłych, grząskich terenów. Najważniejsze, aby instalacja uwzględniała spadki, co sprawi, że będzie wydajna.

Kiedy stosować drenaż opaskowy?

Alternatywą dla odwodnienia liniowego jest tzw. drenaż opaskowy, czyli rodzaj odwodnienia, który znajduje się pod ziemią. Jak odwodnić teren wokół domu przy pomocy tej metody? Należy zacząć od rozłożenia obsybki w postaci żwiru, kermazytu lub kamieni takich jak otoczaki wzdłuż fundamentów budynku, a następnie umieścić na niej rury. Nie wiesz, czym zasypać drenaż? Sprawdzą się takie materiały typu żwir, czy piasek. Dobrym pomysłem będą także drobne kamienie, a także kermazyt, którego dodatkową zaletą jest izolacja i docieplenie murów. Ten sposób znajdzie zastosowanie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych oraz wtedy, gdy gleba na tyle przepuszcza zgromadzoną wodę, że istnieje ryzyko podmakania niższych kondygnacji danej inwestycji. Znajdujące się pod wodą rury dzięki perforacji sprawiają, że można z łatwością odprowadzić wodę w ustalone miejsce.

Wykonanie drenażu opaskowego jest zależne od gruntu - jeśli należy on do przepuszczalnych, wystarczy obkopać fundamenty, a następnie zasypać je obsypką i ułożyć rury. Natomiast w przypadku, gdy mamy do czynienia z terenem nieprzepuszczalnym, należy wykonać warstwy stanowiące izolację zabezpieczającą przed wilgocią i wodą, następnie umieścić na nich styropian i drenaż, co powinno usprawnić ruch zgromadzonej wody. Dobrze jest też pamiętać o materiale filtracyjnym, który zatrzyma drobne zabrudzenia, które mogłyby zatkać rury.

Gdzie odprowadzić wodę?

Zgodnie z prawem zebraną wodę można wykorzystać w obrębie swojej posesji. Nadmiar wody najlepiej jest gromadzić do specjalnych zbiorników, które są dostępne w wielu wariantach pojemności. Zbiorniki te nadają się do wkopania w ziemię, dzięki czemu są prawie niewidoczne - można je ukryć pod trawnikiem lub może się na nich pojawić kostka granitowa, która wspaniale dopełni posesję. Wodę warto później wykorzystywać do podlewania swoich upraw, lub innych celów domowych, o ile oczywiście zostały one uwzględnione podczas planowania instalacji. To nie tylko spora oszczędność pod względem finansowym, ale przy okazji ekologicznym.

[product id="2786,463,239"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium