Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Samodzielny montaż kostki granitowej - kilka praktycznych porad

Samodzielny montaż kostki granitowej - kilka praktycznych porad

Kostka granitowa nieprzypadkowo wybierana jest często do wykonania chodnika, krawężników, jak i innych prac, na przykład stworzenia podjazdu przed domem. To nie tylko stylowe i estetyczne, ale co równie ważne - niezwykle trwałe rozwiązanie. Zyskujemy więc miłe dla oka otoczenie, mając pewność, że ta uroda nie przemija. Bardzo istotne też jest to, że nie ma przeszkód, aby samodzielnie ją ułożyć, oszczędzając dzięki temu sporo środków pieniężnych, które musiałbyś przeznaczyć na wynajęcie ekipy budowlanej. Żeby to się udało, powinieneś poznać kilka najważniejszych praktycznych porad. Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego, co istotne!

Kostka granitowa - dlaczego warto?

Cechuje się nie tylko odpornością na skrajne (niskie i wysokie) temperatury, ale również wykazuje ogromną wytrzymałość na ścieranie. Co równie istotne, nie chłonie wilgoci. To wszystko sprawia, że mimo upływu czasu nie traci nic ze swoich właściwości technicznych i estetycznych. To jednocześnie wpływa na jej stałą “bezobsługowość” w przyszłości, gdyż wyjątkowa trwałość równa się brak jakiejkolwiek konserwacji. Żeby wyglądała ładnie, wystarczy co pewien czas (gdy stwierdzimy, że tego wymaga) ją zamieść oraz umyć, do czego świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa.

Dlaczego jest tak niezwykła?

Analizując poprzedni akapit, można zapytać - jak to możliwe, że kostka granitowa jest wytrzymała, zachowując przez cały czas piękny wygląd? Tajemnica oczywiście tkwi w materiale, z którego została stworzona. Granit to bowiem najsolidniejsza ze skał występujących w środowisku naturalnym, praktycznie - i nie ma tu cienia przesady - niezniszczalna.

Od czego zacząć układanie?

Jak wspomnieliśmy, układanie jej to zadanie, z którym każdy sobie poradzi, lecz żeby tak było, trzeba już od początku stosować się do najważniejszych zaleceń.

  • Jeśli tworzyłeś kiedykolwiek powierzchnię na gruncie z innego materiału, wiedz, że i tu początek wygląda tak samo. Zaczynamy więc od dokładnego wytyczenia kształtu powierzchni oraz przygotowywania podbudowy. Wykorzystaj do tego zadania pręty zbrojeniowe i sznurek;
  • Gdy już to zrobisz, zabierz się za wykop, który powinien mieć odpowiednią głębokość. To pozwoli przygotować podbudowę;
  • Jaka głębokość? To zależy od różnych czynników - nie tylko przeznaczenia nawierzchni, ale również od wielkości kostki i przepuszczalności podłoża;
  • Istotna uwaga: nawierzchnia mało obciążana w trakcie jej użytkowania, a dodatkowo zlokalizowana na gruntach przepuszczalnych nie wymaga tworzenia podbudowy;
  • W innych przypadkach przedstawia się to następująco: kostka o wielkości 4/6 cm potrzebuje wykopu o głębokości 15 cm, większa 8/10 cm - 20 cm;
  • Inaczej to się prezentuje, gdy mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi. Tutaj dla kostki 4/6 cm potrzeba o wiele głębszego wykopu 35 cm, a dla 8/10 cm - 40 cm;
  • Jeśli kostkę planujesz układać bezpośrednio na gruncie, powinieneś wykonać 20 cm podsypki ze żwiru kamiennego lub tłucznia, którą należy dokładnie ubić.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Po takich przygotowaniach możesz przystąpić do kolejnych działań, zaczynając od wykonania krawężników granitowych. Układa się je dokładnie wzdłuż krawędzi wykonanego wykopu. Innym sposobem jest wycięcie rowków w przygotowanej wcześniej podbudowie. Żeby krawężniki stabilnie zostały zamontowane, układamy je na warstwie chudego betonu bądź podsypce cementowo-piaskowej.

Po poradzeniu sobie z krawężnikami granitowymi przyszedł czas na położenie kostki granitowej. Nim ją położymy, należy wykonać podkład, a jego grubość zależy od rozmiarów kostki. Jeśli jest ona mała (4/6) wystarczy 10 cm podsypki cementowo-piaskowej o proporcjach 1:12. Możesz też po prostu użyć piasku w tej samej ilości (10 cm). Większa kostka (8/10) wymaga oczywiście trochę większej podsypki 15 cm (zarówno gdy mowa o podsypce cementowo-piaskowej o proporcjach 1:12, jak i piasku).

Podkład wykonany? Możesz więc  zabrać się za najważniejszy element prac - ułożyć kostkę brukową z granitu. Jak to zrobić? Na rozprowadzonym kielnią podkładzie umieszcza się poszczególne elementy kostki, koniecznie podbijając je gumowy młotkiem, by trwale związały się z podłożem. Oczywiście, aby mieć pewność, że cała układana przez ciebie mozaika jest prosta, regularnie kontroluj ją poziomicą. Nie tylko zagwarantuje to utrzymanie równej nawierzchni, ale też uzyskanie odpowiednich spadków w kluczowych miejscach.

Kostka granitowa ułożona? To teraz jeszcze zasyp szczeliny, do czego najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru granitowego o frakcji do 0,4 cm. Zasypane szczeliny zalej wodą, dzięki czemu stworzysz warstwę przepuszczalną. Jak jednak chcesz wręcz przeciwnie - uzyskać nawierzchnię nieprzepuszczalną, to wypełnij je zaprawą cementowo-piaskową o proporcjach 1:3.

Na sam koniec usuń zabrudzenia z nawierzchni (wyczyść kwasem solnym lub innym środkiem) i zabezpiecz całą powierzchnię, używając do tego celu specjalnych impregnatów. Nie tylko ochroni to granit przed uciążliwymi zabrudzeniami (jak oleje czy smary), lecz także utrwali szlachetny, piękny wygląd kostki brukowej.

O czym dodatkowo powinieneś pamiętać podczas układania kostki brukowej?

Niezwykle ważne, aby dobrać odpowiednią grubość kostki, biorąc pod uwagę, do jakiego miejsca będzie przeznaczona. Zasada jest tu dość prosta - tam, gdzie panuje większe natężenie (np. ruch samochodowy), lepiej zdecydować się na grubszą, powyżej 6 cm. Tam zaś, gdzie przewidywany jest wyłącznie ruch pieszy, wystarczy kostka granitowa o grubości 4 cm (i więcej).

Zwracaj też uwagę na jej wykończenie. Kostki granitowe cięte i cięto-łupane charakteryzują się gładką powierzchnią, są więc idealne na chodniki, alejki i tarasy, na których panuje ruch pieszy. Kostka łupana zaś sprawdzi się w trudniejszych warunkach - do miejsc ruchu kołowego jak np. podjazdy do garaży. Niezależnie, czy będzie to kostka granitowa cięta, czy łupana, masz pewność, że otrzymujesz ten sam doskonały - piękny, stylowy i wytrzymały produkt.

Ułożenie kostki granitowej wymaga cierpliwości, czasu i precyzji, lecz stosując się do podanych w artykule zaleceń, na pewno dasz sobie z tym radę!

[product id="2845, 2844, 2389, 934, 957,"] 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium