Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

Zastosowanie granitu w nowoczesnym budownictwie

Zastosowanie granitu w nowoczesnym budownictwie

Granit powstaje w wyniku bardzo gwałtownych procesów - najpierw mając postać płynnej magmy w głębi rdzenia ziemi, gdzie temperatury osiągają tysiące stopni Celsjusza, potem zastygając, stając się niezwykle twardą, ciężką i odporną na wszelkie uszkodzenia skałą.

Granit - siła naturalnych procesów

O potędze granitu świadczy to, że stanowi on budulec płyt kontynentalnych, tworząc wielkie masywy oraz skaliste góry. Największe złoża granitu znajdują się na terenie takich krajów jak Hiszpania, Niemcy, Szwecja i Włochy, a poza Europą - w Chinach, Brazylii, Kanadzie oraz Indiach. W Polsce również mamy spore zasoby tego materiały - występują głównie w Tatrach i na Dolnym Śląsku.

Zastosowanie granitu w aranżacji wnętrz - gdzie szczególnie się sprawdza?

Nowoczesne budownictwo czerpie z doskonałych właściwości - estetycznych i wytrzymałościowych - pełnymi garściami. Surowiec wykorzystywany jest więc bardzo szeroko jako materiał wykończeniowy, szczególnie w formie kamieni murowych i płyt wielkoformatowych. Granit cechuje się wysoką twardością i bardzo dobrą akumulacją ciepła, dzięki czemu oddaje je później przez długi czas. To dlatego jest idealny do obudowy domowych kominków i pieców, jak również nadaje się do układania podłóg wyposażonych w ogrzewanie. Naturalny granit bardzo często wykorzystywany jest do konstrukcji blatów kuchennych i elementów mebli - ław i stołów.

Otoczenie domu - idealne miejsca dla granitu

Dzięki swoim doskonałym właściwościom granit jest naturalnym wyborem, aby wykorzystać go również w zewnętrznej aranżacji. Projektanci bardzo często stosują granitowe elementy w nowoczesnych budynkach i ich otoczeniu, co sprawia, że całość nabiera stylowego, jedynego w swoim rodzaju, charakteru. Kostka granitowa czy płyty wielkoformatowe dają się łatwo układać, wykazują trwałością, a co równie ważne - zapewniają wysoką jakość estetyczną, gdyż z przeróżnych odmian barwnych tego kamienia, można układać oryginalne mozaiki. Zależnie od tego, co bardziej nam się podoba, możemy zastosować elementy granitowe cięte, łupane lub cięto-łupane.

Granit to połączenie tego, co piękne i trwałe. Może przybierać różne formy - twardego, niemożliwego do zniszczenia kamienia murowego, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne schodów granitowych, jak również stylowych płyt wielkoformatowych, które możemy zastosować w wielu rozwiązaniach aranżacyjnych.

Wykorzystanie granitu w budownictwie

Faktyczne zastosowanie granitu w budownictwie jest bardziej zróżnicowane i elastyczne, niż mogłoby się wydawać podczas pierwszego kontaktu z tym materiałem. O dokładnej roli elementów granitowych w konstrukcji decyduje się zazwyczaj we wczesnych fazach sporządzania projektu, dobierając ją zgodnie z konstrukcją oraz przeznaczeniem budynku. Nie oznacza to jednak, że konkretne wykorzystywanie granitu nie jest spotykane częściej od innych. Oprócz wcześniej wymienionych elementów, takich jak płyty wielkoformatowe czy obudowy kominków, granit może okazać się wyjątkowo przydatny przy wykańczaniu niemal dowolnej powierzchni w domu. Szerokość zastosowań granitu wynika przede wszystkim z jego unikalnych właściwości – jest on materiałem niezwykle trwałym, dzięki czemu sprawdza się w elementach konstrukcyjnych, a jednocześnie kamień ten słynie ze swojego wyjątkowo eleganckiego wyglądu, dlatego powszechnie wykorzystuje się go także przy elewacjach, a nawet ozdobnych częściach budynku. Wytrzymałość granitu wynika nie tylko z jego nieprawdopodobnej twardości, ale i wysokiej odporności na czynniki chemiczne, co jest niezwykle istotne dla zewnętrznych powierzchni budynku. Wnioski nasuwają się więc same – zastosowanie granitu jest bardzo szerokie, dlatego spotkać można go w wielu różnych częściach domów i innych konstrukcji.

Do czego jest wykorzystywany granit?

W związku ze wzrastającą popularnością tego budulca coraz częściej można spotkać go w nowoczesnych projektach. Granit, z uwagi na swoją trwałość oraz przystępność, wypiera swoje alternatywy, takie jak choćby marmur czy podobne kamienie. Jak ma to zazwyczaj miejsce w przypadku dynamicznie rozwijających się trendów, projektanci prześcigają się w nowych pomysłach na wykorzystanie granitu, często przynosząc bardzo interesujące efekty. Okazuje się, że przy odpowiedniej obróbce, elegancki granit stanowi doskonały materiał na wiele elementów wyposażenia wnętrz, nawet tych, które można uznać za dość drobne. Dobrym przykładem na zastosowanie granitu są choćby parapety.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl