Masz pytania? Zadzwoń

ZAMÓW ON-LINE Z DOSTAWĄ POD WSKAZANY ADRES | DUŻY WYBÓR I SZYBKA REALIZACJA

Kilka faktów o granicie

Kilka faktów o granicie

Granit to kamień naturalny, który pozyskuje się na całym świecie. Posiada wyjątkowe właściwości, dzięki czemu produkty z granitu świetnie się sprawdzą jako materiał budowalny, przy wykończeniu domu czy mieszkania. Różne formaty, grubości i kolory pozwolą dobrać produkt pod przygotowany projekt i nadać przestrzeni charakteru i elegancji. Dowiedz się więcej o granicie, powstawaniu i właściwościach, i wybierz produkt idealny dla Ciebie.

 

Jak powstaje granit?

Granit jest skałą magmową, a dokładniej głębinową kwaśną skałą o budowie jasno krystalicznej. Zbudowana jest z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu oraz biotytu. Sama nazwa pochodzi z języka włoskiego granito, od łacińskiego słowa granum, które oznacza ziarno. Skała granitowa powstaje w procesie wolnego zastygania gorącej magmy, która przeciska się przez szczeliny skorupy ziemskiej lub w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, kiedy następuje całkowita krystalizacja magmy w jej głębokich warstwach. Granit jest dość powszechną skałą i występuje na wszystkich kontynentach. W Polsce wydobywa się go przede wszystkim z masywu karkonoskiego, strzegomskiego i strzelińskiego.

 

Piękno granitu

Kolory granitu różnić się będą w zależności od lokalizacji, miejscowej geochemii i mineralogii. Granit wybarwia się na kolor szary, biały, różowy, czerwony, niebieski, zielony, brązowy czy czarny. Powierzchnia kamienia granitowego to również różne rodzaje uziarnienia. Niektóre posiadają drobne i gęsto rozmieszczone ziarna, inne znów dość wyraźne i widoczne. Na finalny wygląd granitu duży wpływ ma również sposób obróbki. Polerowanie, na przykład, wspaniale podkreśli kolor i wydobędzie blask. Piaskowanie czy płomieniowanie zapewni matowy wygląd kamienia i nada mu naturalny, surowy charakter.

 

Cenne właściwości kamienia

Granit jest bardzo twardym kamieniem naturalnym. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa zyskuje wartość 7-8. Jest kamieniem odpornym na ścieranie, zarysowanie, a także na działanie czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, mróz czy słońce. Ze względu na te cenne właściwości oraz swoje naturalne piękno i elegancję, granit wykorzystuje się jako kamień dekoracyjny, jako elementy wystroju wnętrz, dekoracji ogrodu, a także jako kamień budowalny do budowy dróg, chodników, mostów czy na elewacje budynków. W sporcie żużlowym stanowi nawierzchnię toru, która ma na celu zmniejszyć przyczepność kół i sprawić, aby sport był jeszcze bardziej widowiskowy. Granit wykorzystuje się również do produkcji kamieni curlingowych. Granit świetnie się również sprawdzi w domu. Wykorzystuje się go na blaty kuchenne, parapety, podłogi i schody. Często wykorzystywany jest przy obudowywaniu kominków. Ponadto, granit doskonale pochłania ciepło i utrzymuje je przez długi czas, dlatego znalazł zastosowanie w branży gastronomicznej jako kamień do pieczenia pizzy czy przyrządzania steków.

 

100% natura

Korzystając z granitu możesz mieć również pewność o jego ekologiczności. Granit jest kamieniem naturalnym, który po wydobyciu jest poddawany obróbce cięcia, kruszenia czy szlifowania. W procesach tych nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych substancji chemicznych, które byłyby niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Dlatego wybierając granit, dbasz o dobro naszej planety.

 

Dowiedz się więcej, dlaczego granit to idealny produkt do budowy tarasów, chodników czy schodów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl