Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

Co na taras? Czym wyłożyć podłogę na tarasie czy balkonie?

Co na taras? Czym wyłożyć podłogę na tarasie czy balkonie?

Tarasy i balkony stanowią ważne miejsce relaksu w każdym domu. To właśnie tam, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim przyjemnie spędzić czas, oddając się przyjemnym chwilom odpoczynku. Tam też z racji położenia, oddziałują różne czynniki atmosferyczne, nie tylko te spotykane jesienią i zimą (śnieg, mróz, oblodzenie), ale też podczas cieplejszej pory roku (silne nasłonecznienie). Tak trudne warunki wymagają zastosowania odpowiedniego podłoża, powstaje jednak pytanie, z jakiego materiału powinno być wykonane? Jaki mamy wybór? Co jest warte polecenia?

Jaki materiał wybrać na taras?

Drewno - szlachetne, ciepłe i pięknie wyglądające. Dość wytrzymałe, ale trzeba zatroszczyć się o pielęgnację drewnianych elementów. Wspaniale komponują się z innymi naturalnymi elementami jak kwiaty, drzewka itp. Drewno może występować także pod innymi postaciami: desek kompozytowych i thermo drewna.

Płytki są bardzo często wybierane zamiast drewna, bo cechują się wieloma zaletami (ładnym wyglądem, trwałością), a jednocześnie ich cena (porównując chociażby do drewna) nie jest wygórowana. Bezproblemowe w eksploatacji, bo nie wymagają ani impregnacji, ani systematycznego odnawiania.

Kamień to również, jak drewno - naturalny i szlachetny materiał, ale zdecydowanie bardziej wytrzymały i niewymagający nadmiernej pielęgnacji. Na uwagę zasługuje zwłaszcza granit naturalny, który występuje pod wieloma postaciami, więc można go stosować wewnątrz domu (blaty, podłogi itd.), jak i na zewnątrz, np. schody zewnętrzne. W opisywanym przypadku idealnie sprawdzają się płyty tarasowe i kostka brukowa.

Czym wyłożyć taras? Co jest dodatkowo do wyboru? Inną opcją są płyty betonowe, posadzka żywiczna, a przy ograniczonym budżecie - drewniane palety. Nie są specjalnie trwałe, ale na kilka lat spokojnie wystarczą.

Podłoga na taras - czym się powinna charakteryzować?

Wybrany materiał musi przede wszystkim zapewniać maksimum bezpieczeństwa, a to zostanie zagwarantowane, gdy podłoga zostanie wykonana z tworzywa antypoślizgowego. Podłoga na balkonie czy tarasie - jak już wspomnieliśmy - narażona jest opady różnego rodzaju, ale też zamarzanie wody, co w konsekwencji może skończyć się groźnym upadkiem. Nim więc kupimy płyty tarasowe, sprawdźmy najpierw, czy rzeczywiście są antypoślizgowe. Łatwo to ocenić - wystarczy zwrócić uwagę na symbol R umieszczony na opakowaniu. W przypadku balkonu wartość ta powinna wynosić co najmniej R10.

Kolejną ważną cechą jest mrozoodporność, zwłaszcza że przez ogromną część roku narażone są one na działanie niskich temperatur. Takie wartości mają negatywny wpływ na ich kondycję, sprawiając, że mogą one pękać, co prowadzi do innych konsekwencji, włącznie z odchodzeniem płyt od podłoża. By mieć pewność, że to im nie grozi, powinniśmy zwrócić na to uwagę. Tak samo ważna jest kwestia porowatości. Najlepiej jak jest najmniejsza, co zminimalizuje ryzyko przedostania się wody do wnętrza płyt, gdzie mogłaby zamarznąć, niszcząc materiał od środka.

Równie istotna jest niska nasiąkliwość - nie może przekraczać 3%. To gwarancja, że płyty tarasowe nie będą pękać. Nie zapominajmy też o tym, że podłoga na balkonie musi być naprawdę trwała i odporna na duże obciążenia. Jak ocenić, czy wybrany przez nas produkt rzeczywiście cechuje ten parametr? Powie nam to skala Mohsa - w przypadku płyt na taras powinny one mieć wartość 5 lub 6.

Dlaczego warto wybrać granit? Czym się charakteryzuje?

Nie ulega wątpliwości, że płyty tarasowe kupuje się na długie lata, dlatego też, biorąc pod uwagę dostępne materiały i parametry, którymi się cechują, należy dokonać właściwego wyboru. Choć opcji - co przedstawiliśmy powyżej - jest dużo, to my chcemy wskazać sprawdzone i ponadczasowe rozwiązanie - granit naturalny.

W przypadku opisywanego podłoża granit występuje pod różnymi postaciami jako płyta tarasowa, ale i kostka brukowa, cechując się parametrami zapewniającymi niezwykłą wytrzymałość na lata i estetyczne piękno. Granit starzeje się bardzo powoli, zresztą to stwierdzenie jest nadużyciem, bo upływu czasu po tym materiale praktycznie nie widać. Granit naturalny wykazuje się niską nasiąkliwością, jest wytrzymały nawet na skrajne zmiany temperatury (co w naszym klimacie zdarza się dość często), a poza tym odporny na plamy. Są praktycznie niewidoczne, ale warto je usuwać na bieżąco, zwłaszcza że to bardzo łatwe - wystarczy woda z detergentem. Można też raz na jakiś czas użyć myjki ciśnieniowej. Nie obawiajmy się, że intensywny strumień zniszczy granit - podziurawi go lub wybarwi. To materiał bardzo odporny, także na takie działanie.

Tak jak już napisaliśmy w jednym z wcześniejszych fragmentów, taras czy balkon to miejsca bardzo podatne na różne czynniki atmosferyczne, lecz wybierając granit naturalny pod postacią płyt tarasowych czy kostki brukowej nie ma ryzyka, że opady różnego rodzaju, niskie, wysokie temperatury czy słońce, wpłyną w negatywny sposób na wygląd i kondycję takiego podłoża. Dzięki temu, że płyty tarasowe z granitu wykazują się niską nasiąkliwością, nie zaszkodzi im nawet najbardziej ulewny deszcz. Płyty nie zaczną też płowieć od zbyt dużego promieniowania UV. Warto też pamiętać o tym, że podłoże granitowe - ze względu na zdolność do akumulacji w nim energii słonecznej - bardzo szybko rozpuszcza lód, co oszczędzi nam pracy w czasie zimy.

Jak przedstawiliśmy w artykule, dostępnych jest wiele materiałów na taras i balkon, ale nie wszystkie potrafią zapewnić tyle korzyści, co granit naturalny!

 

Polecane produkty:

Kostka granitowa cięta płomieniowana czerwona Rosa
Płyta granitowa tarasowa płomieniowana jasnoszara Strzegom
Płyta granitowa tarasowa płomieniowana brązowa Bohus

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl