Masz pytania? Zadzwoń

ZAMÓW ON-LINE Z DOSTAWĄ POD WSKAZANY ADRES | DUŻY WYBÓR I SZYBKA REALIZACJA

Czym różni się granit od marmuru?

Czym różni się granit od marmuru?

Inwestując w kamień naturalny do aranżacji wewnątrz i na zewnątrz domu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze: granit czy marmur? Najłatwiej to wyrokować, gdy dowiemy się, czym obie skały się od siebie różnią, co pozwoli nam dobrać je we właściwe miejsca, w których nie tylko będą prezentować się pięknie, ale i trwale.

 

Granit i marmur - z czego wynika różnica między nimi?

Wiele osób nie odróżnia tych dwóch kamieni, myśląc, że mają one takie same właściwości. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, bo cechują się zupełnie odmiennym składem chemicznym. Marmur to metamorficzna skała, jaka powstała w wyniku przeobrażenia wapieni lub dolomitów, granit zaś to skała magmowa, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklasu oraz biotytu. Granity - zbudowane w twardych skał - są o wiele wytrzymalsze od marmurów, które w składzie mają stosunkowo miękkie kamienie. To z kolei oznacza, że jedne i drugie powinno używać się do zgoła odmiennych zadań. Jakich?

Do aranżacji wnętrz stosuje się materiały bardziej delikatne, bo w takich warunkach nie ma ryzyka, że będą narażone na negatywne czynniki. To właśnie tu marmur szczególnie znajduje zastosowanie - wszędzie tam, gdzie chcemy podkreślić aranżacyjny kunszt. Dobrze prezentuje się praktycznie w każdym pomieszczeniu, zdobiąc kuchenne blaty, podłogi czy ściany. Granit również pasuje do pomieszczeń, ale dzięki swoim niezwykłym parametrom wytrzymałościowym, znajduje zastosowanie przede wszystkim na zewnątrz. Idealnie sprawdza się jako schody granitowe, płyty chodnikowe czy podjazdy na samochód.

 

Granit - materiał do zadań specjalnych

Za sprawą swoich właściwości, granit więc wybierany jest do miejsc podatnych na negatywne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Odporny na pogodowe niespodzianki, których w naszym klimacie mnóstwo (opady śniegu, deszczu, mróz, promieniowanie UV), a do tego wyjątkowo twardy, więc idealnie pasujący do miejsc o dużym natężeniu ruchu pieszego. Nie dziwi więc, że często je wybierany jako płyty chodnikowe czy schody granitowe. Jego jakość gwarantuje wytrzymałość na bardzo długo, bo nawet po wielu latach granitowe elementy prezentują się znakomicie.

Mamy więc jasną odpowiedź na to, jaki materiał wybrać, biorąc pod uwagę przeznaczenie wewnętrzne i zewnętrzne. Granit może prezentować się wyjątkowo ciekawie w pomieszczeniach wewnątrz, szczególnie w otoczeniu drewna i zieleni. Jednocześnie dzięki swoim wyjątkowym właściwościom zdecydowanie częściej widywany jest poza domem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl