Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Dlaczego granit pęka? Renowacja kostki wokół domu

Dlaczego granit pęka? Renowacja kostki wokół domu

Granit to trwały i mocny materiał. Mimo to może się zdarzyć, że posadzka wykonana z kostki granitowej będzie podatna na pękanie czy kruszenie. Dlaczego może się tak dziać? Jak naprawić kostkę wokół domu i w jaki sposób zabezpieczyć granit przed uszkodzeniem? Wyjaśnijmy najważniejsze kwestie.

Kostka granitowa jest coraz popularniejszym surowcem wykorzystywanym jako podłoga przed domami. Materiał charakteryzuje się odpornością na mróz, dużą wytrzymałością pod względem nacisku oraz efektownym wyglądem. Co ważne, skała granitowa nie pochłania też wilgoci, która mogłaby degradować powierzchnię podłoża. Co w takim razie wpływa na jej zniszczenie?

Nawierzchnie wokół domu - fakty i mity o granicie

Zacznijmy od kilku istotnych prawd, półprawd i fałszywych opinii dotyczących kostek granitowych. Wokół tego materiału narosło wiele mitów i kłamstw, przez co niektórzy obawiają się inwestycji w taką posadzkę na zewnątrz domu czy innego obiektu użytkowego.

Do najpopularniejszych mitów należy opinia, że granit się kruszy. Dobrze dobrana kostka granitowa cięta nie będzie pękać czy kruszyć się pod wpływem nacisku. To jednolita, bardzo twarda skała o sporej gęstości. Istnieje ryzyko, że granit może się ukruszyć lub pęknąć, ale tylko w przypadku, gdy jest zbyt cienki lub klejony z wielu kawałków.

Do innych fałszywych opinii możemy zaliczyć brak antypoślizgowych właściwości granitu. Rzeczywiście, naturalna i nieobrobiona skała granitowa jest raczej gładka i śliska. Jeżeli jednak będzie poddana obróbce i tzw. płomieniowaniu to nabierze właściwości antypoślizgowych. Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, granit nie wymaga tez koniecznie impregnacji i można go czyścić myjką ciśnieniową.

Co w takim razie jest prawdą? To, że granit rzeczywiście jest odporny na mróz, deszcz, słońce czy grad. Świetnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz budynku, będąc materiałem na posadzkę na tarasie, schody zewnętrzne czy parapet okienny. Wymaga oczywiście dbałości i czyszczenia, aby zawsze wyglądał zachwycająco.

Niszczenie kostki granitowej wokół domu - przyczyny

Skoro jest tak pięknie, to dlaczego kostka granitowa łupana albo kostka granitowa cięto łupana się niszczy? Przyczyn może być wiele. Najczęściej chodzi o czynniki w pełni zależne od nas. Mowa tu o nieprawidłowym ułożeniu kostki, braku dobrze przygotowanych fug i nieodpowiedniej eksploatacji kostki. Przyczyną kruszenia czy degradacji kostki granitowej jest również niedostosowany rozmiar, czy grubość elementów składowych.

Jeżeli kostka jest położona źle to może oddziaływać na nią roślinność, która stara się przebić na powierzchnię. Ta doprowadza nie tyle do pęknięć w samej strukturze granitu, a na jej łączeniach. Z tego względu do układania kostki z granitu należy podejść kompleksowo, a najlepiej wynająć do tego fachowców. Jednocześnie pamiętamy, aby zamawiać materiały ze sprawdzonych źródeł.

Granit impregnacja - jak zabezpieczyć kostkę przed pękaniem?

Samego granitu nie musimy koniecznie impregnować. To często rozpowszechniany mit. Kostka przygotowana do sprzedaży jest odporna na promieniowanie słoneczne, sól, deszcz czy śnieg. Warto jednak przemyśleć zakup specjalnych środków, które wzmocnią strukturę między kostką. Fugi koniecznie trzeba zaimpregnować.

Jeżeli posiadasz kostkę brukową z innego materiału (np. skały nieodpornej na wilgoć lub innych tworzyw), zakup wysokiej klasy impregnat i zabezpiecz powierzchnię przed degradacją. To wszystko przedłuży żywotność podłoża i przełoży się na utrzymywanie odpowiedniego koloru.

Jak odnowić kostkę granitową?

Do odnowienia kostki granitowej potrzebne będą środki do zwalczania chwastów (wyłącznie wykonane z bezpiecznych specyfików), myjka ciśnieniowa, nowa fuga i wolny czas. Na początku oczyść dokładnie taras czy altanę z roślinności, dokładnie wyskrobując każdy kawałek zieleni wystający nad poziom posadzki. To wpływa na odpowiednią wytrzymałość kostki z granitu.

Następnie usuń osad znajdujący się na kostce granitowej. Wykorzystaj do tego myjkę ciśnieniową i specjalne środki, które służą do czyszczenia granitu. Dzięki temu skała zyska pełnego blasku i pozbędziesz się pozostałości po roślinach, które mogą wpływać na efekt wyglądu całej posadzki. Jeżeli zabrudzenia są mocno przyklejone do skały, umyj całość szczoteczką z miękkim włosiem.

Niekiedy konieczne może być fugowanie na nowo. Wyskrob starą fugę i zacznij kłaść nową warstwę. Wszystko to zajmie Ci najpewniej kilka godzin, ale ostateczny efekt będzie oszałamiający.

Fugowanie kostki brukowej i granitowej – czy warto? Jak przeprowadzić ten proces?

Na koniec wspomnijmy o fugowaniu. Dlaczego warto nakładać fugę na granitową kostkę brukową? Ponieważ to wpływa na prawidłowe łączenie elementów posadzki i ogranicza ryzyko przedostawania się roślin. Do fugowania wykorzystuje się wiele materiałów. Popularne elementy to między innymi standardowy piasek (najmniej skuteczny i mało efektowny), mączka granitowa, mielony bazalt, cement oraz fuga żywiczna. Ta ostatnia jest najdroższa, ale daje najlepsze efekty.

Jeżeli potrafisz fugować kostkę granitową lub wynająłeś do tego rodzaju pracy fachowca, warto pokusić się o fugowanie betonem. To jednolity i twardy materiał, odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Bardzo pasuje do granitu. Stosując go nie musisz obawiać się o uszkodzenie czy wychodzenie roślinności na zewnątrz. Wymaga jednak precyzji i doświadczenia w kładzeniu!

[product id="845,913,970"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium