Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak przygotować podłoże pod płyty betonowe?

Jak przygotować podłoże pod płyty betonowe?

Przygotowanie podłoża pod płyty betonowe to kluczowa część pracy, oddziałująca później na wytrzymałość posadzki, odporność na warunki atmosferyczne czy kwestie typowo wizualne. Wyłącznie prawidłowo wyrównany i oczyszczony grunt, odpowiednia podsypka piaskowa czy środki chemiczne mogą ograniczyć ryzyko pękania betonu np. przez mróz. W jaki sposób skutecznie przygotować podłoże pod płyty betonowe? O czym powinieneś pamiętać? Zobacz poniższy poradnik.

Płyty betonowe nadają się do szerokiego zastosowania. Możesz wykorzystać je jako standardowe płyty chodnikowe na działce, albo płyty drogowe prowadzące do Twojej posesji. Na ogromne możliwości przekładają się właściwości, które posiada tego rodzaju materiał.

Płyty betonowe - właściwości i zastosowanie

Zanim przejdziemy do tego jak przygotować podłoże pod płyty betonowe, poznaj właściwości tego materiału. Wykonanie płyty betonowej oparte jest na mocnym, odpornym na wilgoć, nacisk czy drgania betonie w formach prostokątnych. Ten przygotowany jest na cemencie o wysokich parametrach, wysokiej jakości piasku i prawidłowo dobranej ilości wody. Dzięki temu płyty z betonu nie przepuszczają wilgoci, dobrze znoszą różnego rodzaju temperatury (w tym skrajny upał i mróz), a także wytrzymują intensywną siłę, która na nie oddziałuje.

Gdzie możesz wykorzystać płyty z betonu? Zaletą tego rodzaju materiału jest ich ogromna wszechstronność. Możesz zamontować je na zewnątrz. Będą świetnym podłożem na taras, altanę, balkon czy podobne miejsca (jak płyty wielkoformatowe z granitu). Lekkie i cienkie płyty betonowe sprawdzą się jako ozdoba do kuchni, łazienki czy salonu (to tzw. beton dekoracyjny). Z kolei bardzo mocne, zbrojone i wytrzymałe egzemplarze umożliwiają wyrównanie i utwardzenie drogi gruntowej.

Ile waży płyta betonowa? Wszystko zależy od jej wielkości. Standardowe płyty mogą ważyć w granicach 8 (te układane na ścianach) do 45 kilogramów. Cięższe, które przeznaczone są np. na płot czy posadzkę tarasową to już waga rzędu 75 kilogramów. Najcięższe są wersje zbrojone, wykorzystywane do utwardzania dróg. Tutaj ciężar wynosi ponad 1,5 tony!

Przygotowanie podłoża pod montaż płyt - od czego zacząć?

Podłoże pod płyty betonowe musi być odpowiednio przygotowane, aby cała konstrukcja cały czas utrzymywała prawidłowe i zakładane wstępnie położenie, wilgoć nie powodowała ewentualnych pęknięć, a nacisk na płyty betonowe rozkładał się równomiernie. Od czego więc zacząć?

Podstawa to wyrównanie podłoża. Niezależnie od tego, czy mówimy o ścianach, czy posadzce, ta musi być wypoziomowana i oczyszczona ze starych materiałów, kleju, warstwy zbitej ziemi czy podobnych struktur. Jeżeli montaż płyt betonowych ma być wykonany na zewnątrz, zgrab całkowicie warstwę gruntu, doprowadzając powierzchnię do równego stanu.

Jak przygotować grunt pod płyty z betonu i jakich użyć materiałów?

Po etapie przygotowania konieczne będzie gruntowanie podłoża. Jak przygotować grunt pod płytę fundamentową? Jeżeli kładziesz płyty na ścianę, wewnątrz pomieszczenia, to koniecznie zagruntuj ściany specjalnym środkiem typu beton-kontant. Tynk będzie lepiej trzymał się podłoża. Następnie daj mu wyschnąć. Na 24 godziny przed położeniem płyt, wysmaruj ich tył specjalnym środkiem dla lepszej przyczepności.

Inaczej zachowuje się wylewka betonowa na zewnątrz. Płyty z betonu nie wymagają gruntowania, natomiast również musisz odpowiednio przygotować warstwę wstępną. Co pod wylewkę betonową? Tu najlepiej sprawdzi się drobnoziarnisty piasek, który wchłonie wilgoć i będzie stanowić swego rodzaju warstwę izolacyjną. Dopiero na niego powinieneś kłaść płyty z betonu. Je również warto posmarować środkiem izolującym, aby te były bardziej odporne na mróz czy promienie słoneczne.

Jak zrobić taras z płyt betonowych?

Jak położyć płyty betonowe na tarasie betonowym? Co warto o tym wiedzieć? Przygotowanie podłoża powinno polegać na początku na odpowiednim wypoziomowaniu posadzki i oczyszczeniu jej ze starych struktur (np. płytek). Po odpowiednim przygotowaniu powinieneś skupić się na izolacji termicznej. Najlepiej połóż warstwę papy, która będzie chronić podłoże przed wilgocią czy zimnem.

Na tak przygotowaną strukturę możesz nakładać beton. Pamiętaj, że na tarasie świetnie sprawdzą się także płyty granitowe, które również są odporne na warunki atmosferyczne czy spore obciążenie. Płyty te możesz uzyskać zamawiając odpowiednie slaby granitowe.

Jakie są najlepsze podłoża pod beton dekoracyjny?

Pamiętaj, że płyty z betonu nadają się także do zastosowania jako element do wykończenia dekoracyjnego ścian. Beton dekoracyjny w wersji pod płyty może być wykonany m.in. z lastryko, tynku wapienno-cementowego, płyt OSB czy standardowego betonu o niewielkiej grubości. Wszystkie te materiały po położeniu należy zaimpregnować, aby odpowiednio trzymały się ściany i były odporne na wilgoć.

[product id="2761,443"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium