Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak przygotować taras na zimę?

Jak przygotować taras na zimę?

Zima to pora roku, która charakteryzuje się trudnymi warunkami, wpływającymi nie tylko na nasz organizm, ale również na posiadane przez nas budynki i konstrukcje, które stoją na zewnątrz. Płyty tarasowe czy panele drewniane położone na altanie muszą być przygotowane na opady śniegu, czy intensywny mróz. Jak zabezpieczyć taras na zimę? Czy wykonać prawidłowe przygotowanie tarasu na zimę? Postaramy się wyjaśnić wszystkie te wątpliwości.

Pamiętaj, że przygotowanie tarasy na zimę powinno odbywać się jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków. Pierwsza połowa listopada to ostatni dzwonek, aby skutecznie zabezpieczyć elementy altany lub balkonu przed potencjalnym zniszczeniem.

Przygotowanie tarasu na zimę - dlaczego jest ważne?

Płyty tarasowe, deski podłogowe, wsporniki z drewna – wszystko to wymaga odpowiedniej konserwacji, aby długo cieszyło oko swoim nienagannym wyglądem i funkcjonalnością. Niestety, zima jest dla tarasu prawdziwym wyzwaniem. Przymrozki czy wilgoć mogą bardzo obciążyć konstrukcję, czy podłogę, niszcząc je w niewyobrażalny sposób.

Odpowiednie przygotowanie tarasu na zimę ogranicza ryzyko pęknięć, złamań, napęcznienia desek czy innych uszkodzeń mechaniczno-chemicznych. Poza tym odpowiednia impregnacja tarasu czy inne czynności pozwalają zachować jego nienaganny wygląd przez cały okres jesienno-zimowy. Prawidłowe uporządkowanie tarasu wpływa też na kwestie użytkowe i estetyczne – nie chcesz przecież przez kilka miesięcy oglądać liści czy pękających pod wpływem śniegu desek w altanie, czy na balkonie.

Oczywiście, dużo mniej pracy będziesz musiał włożyć, jeżeli masz płyty granitowe na taras, które są odporne na wilgoć czy ekstremalnie niską temperaturę. Jednocześnie jednak tego typu materiał też należy dobrze posprzątać!

Jak zabezpieczyć taras przed mrozem, śniegiem i zamarzającą wodą?

Czym zabezpieczyć taras, jeżeli nadchodzi już pierwszy mróz i śnieg? Jak zabezpieczyć taras na zimę? Wiele zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Rozwiązaniem może być impregnacja tarasu na bazie środków silikonowych. Tego typu produkty ograniczają ryzyko przedostania się wilgoci pod konstrukcję podłogi i rozsadzanie go od wewnątrz. Impregnaty silikonowe najlepiej sprawdzą się w przypadku użycia na płytkach.

Czy przykrywać taras na zimę? Zdecydowanie tak! Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju plandeki, markizy, daszki foliowe czy okrycie namiotowe. W ten sposób wilgoć czy ciężki śnieg nie będą zalegały na powierzchni podłogi danej altany. Możesz też osłonić taras z pomocą specjalnych paneli wiklinowych. Te świetnie sprawdzą się na podłogach betonowych.

Kiedy rozpocząć konserwację betonowego tarasu? Zabezpieczenie płyt tarasowych

Jak wspomnieliśmy wyżej, przygotowanie tarasu na zimę jest łatwiejsze, jeżeli posiadasz płyty wielkoformatowe z litej skały (np. marmuru czy granitu). Niestety, wiele pracy wymaga podłoże betonowe. Wylewka może niestety pękać pod wpływem mrozu i należy ją przed tym ochronić.

Jak zabezpieczyć betonowy taras na zimę? Idealnym sposobem jest tzw. konserwacja, czyli uzupełnianie ubytków w posadzce, aby nie dostała się w ich miejsce woda. Jak to zrobić?

Oczyść dokładnie taras, pozbywając się wszelkiego rodzaju nieczystości, liści czy kurzu. Następnie zagruntuj beton specjalnym środkiem dostępnym w marketach budowlanych. Na koniec konieczne jest malowanie tarasu olejem z żywic syntetycznych, które uzupełnią strukturę wylewki. Po wyschnięciu taras jest odpowiednio chroniony przed zimą. Jeżeli ubytki są bardzo mocne, a wylewka odchodzi, zastanów się, czy nie położyć w ich miejsce nowych płyt betonowych.

Taras wykonanych z płytek – na co zwrócić uwagę?

Chociaż najczęściej na tarasach kładzione są płytki szlifowane granitowe lub innego rodzaju mrozoodporne materiały, musisz je ochronić przed uszkodzeniem od zewnątrz. Tu – jak wskazaliśmy wyżej – newralgicznym punktem są łączenia na płytkach, ubytki i fugi. Konieczne jest wzmocnienie tych miejsc, stosując specjalne środki.

Zacznij najpierw od uzupełnienia ubytków przy pomocy fug, betonu lub innych materiałów. Jeżeli zauważysz uszkodzoną płytkę – wymień ją. Pęknięty element może rozsadzić całą powierzchnię podłoża. Po zakończonej pracy dokładnie umyj taras i dopiero zacznij nanosić silikonowy środek. To na pewno będzie skutecznym rozwiązaniem.

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę? Impregnacja i olejowanie

Najbardziej wrażliwym na mróz materiałem jest drewno. Mocno wchłania wilgoć, a pod wpływem ekstremalnie niskiej temperatury i śniegu może gnić lub pękać. Jak dbać o drewniany taras? Zacznij od jego impregnacji. Przed każdą zimą pokryj drewno warstwą specjalnego impregnatu, który ochroni drzewo przed zgubnym działaniem wilgoci. Impregnaty dostępne są w wielu sklepach. Najlepsze środki to te oparte na naturalnych, żywicznych składnikach.

Jeżeli zastanawiasz się jak zabezpieczyć taras kompozytowy to, raz w roku musisz przeprowadzić też olejowanie tarasu przed zimą. W ten sposób ochronisz strukturę desek i zwiększysz żywotność podłoża. Niekiedy warto zasłonić też nieużywane podłoże. Idealna do tego będzie specjalna, wzmocniona plandeka na taras.

[product id="2961,2901,401,2898"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium