Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak wybudować grill ogrodowy z kamienia?

Jak wybudować grill ogrodowy z kamienia?

Piękna, słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają nas do wprowadzenia w codzienny jadłospis grillowanych potraw i przekąsek. Solidny, wykonany z trwałych materiałów grill kamienny to nie tylko praktyczny element wyposażenia, ale również stylowa ozdoba, która wzbogaci Twój ogród, nadając mu elegancji i funkcjonalnego charakteru. Sprawdź, w jaki sposób zaprojektować i wykonać solidny grill kamienny i ciesz się jego wyjątkowymi walorami przez długie lata!

Grill z kamienia do ogrodu — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Grill ogrodowy to nie lada gratka dla każdego miłośnika potraw z rusztu. Jego odpowiednie wykonanie nie tylko zagwarantuje lepszy smak potraw, ale także zadba o komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Decydując się na samodzielny projekt i montaż, warto w pierwszej kolejności dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu nasz grill z kamienia ma stanąć.

Wybór miejsca jest kluczowy nie tylko ze względów praktycznych jak np. bliska odległość od niezbędnych gadżetów i akcesoriów ułatwiających grillowanie, ale także ze względów bezpieczeństwa. Grill ogrodowy warto postawić w miejscu oddalonym np. od piaskownicy i innych miejsc, w których najczęściej bawią się dzieci. Warto zadbać również by nie znajdował się w bardzo bliskiej odległości od mebli ogrodowych, ponieważ duża ilość dymu mogłaby zakłócić odpoczynek naszych gości.

Po wyborze idealnego miejsca czas na przygotowanie projektu, który warto zacząć od przejrzenia dostępnych na rynku wkładów. Niezbędne będzie oszacowanie wielkości paleniska, wysokości oraz materiału, z jakiego chcemy by zostało wykonane. Dopasowanie powyższych parametrów do intensywności eksploatacji, a także do ilości osób, jakie najczęściej u siebie gościmy, pozwoli cieszyć się doskonałym wyglądem i stanem grilla przez lata użytkowania.

Podczas projektowania niezbędne będzie również oszacowanie wyglądu, jaki ma wyróżniać nasz grill do ogrodu, a także wszystkich jego dodatkowych funkcjonalności. Warto przemyśleć takie kwestie jak wzbogacenie konstrukcji o wędzarnię, czy piec chlebowy, które mogą urozmaicić nasze domowe grill-party, wprowadzając do kuchni nowe smaki i możliwości. W projekcie warto również uwzględnić takie elementy jak blat umożliwiający przyrządzenie potraw i rozłożenie talerzy, a także stojak lub wieszaki na akcesoria grillowe.

Jaki kamień wybrać do budowy kamiennego grilla?

Wybierając odpowiedni kamień do ogrodu, z którego planujemy wykonać grill, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak m.in. deszcz, czy mrozy, a także wytrzymałość na wysokie temperatury i łatwość w utrzymaniu czystości.

Ścianki warto wykonać z takich materiałów jak m.in. kamienne ciosy, kamienie polne, czy kamień murowy. Doskonale sprawdzą się w tej roli wszystkie twarde skały jak granity, porfiry, czy sjenity. Rzadziej grill do ogrodu budowany jest z piaskowca, którego sporym minusem jest porowata struktura, przez którą kominek z kamienia do ogrodu szybciej ulega degradacji, zabrudzeniu i traci swój atrakcyjny wygląd.

Jak przebiega budowa grilla z kamienia w ogrodzie?

Posiadając wcześniej przygotowany projekt oraz materiały takie jak m.in. odpowiednio dobrany kamień do ogrodu, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest budowa kamiennego grilla.

  1. Pierwszą czynnością będzie wytyczenie wybranej przez nas lokalizacji. W tym celu najlepiej sprawdzą się niewielki paliki, połączone ze sobą sznurkiem.
  2. Następnie na wyznaczonym obszarze wykopujemy ziemię na głębokość ok. 30 cm, pozbywając się tym samym również wszystkich ewentualnych korzeni i kamieni.
  3. Do dziury wsypujemy 20 cm żwiru.
  4. Powstały wykop wyrównujemy, a następnie utwardzamy, zalewając zaprawą betonową.
  5. Kolejnym kluczowym krokiem, będzie wykonanie ułatwiających pracę szalunków.
  6. Następnie przystępujemy do murowania — ważne jednak by wykorzystać zaprawę dedykowaną do kamieni, która podobnie jak one będzie mrozoodporna oraz ognioodporna.
  7. Na tym etapie niezbędna będzie również drewniana konstrukcja, podtrzymująca palenisko na pożądanej wysokości.
  8. Ściany wznosimy uwzględniając wielkość rusztu, a także wszystkich jego mocowań.
  9. Kolejny etap to wykonanie komina, odprowadzającego dym znad paleniska.
  10. Grill z kamienia pozostawiamy do pełnego wyschnięcia. Czas ten wynosi od 2 do nawet 4 dni. Zbyt szybkie rozpalenie ognia może spowodować pęknięcia, które trwale uszkadza całą konstrukcję, wpływając na jej bezpieczeństwo.

Praktyczna i efektowna zarazem ozdoba Twojego ogrodu? Stylowy grill kamienny! Ciesz się jego walorami i zafunduj sobie udany wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół!

[product id="2790, 2821"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium