Masz pytania? Zadzwoń

ZAMÓW ON-LINE Z DOSTAWĄ POD WSKAZANY ADRES | DUŻY WYBÓR I SZYBKA REALIZACJA

Promocje
Kostka granitowa cięta płomieniowana czerwona ROSA (20x10x8)
Kostka granitowa cięta płomieniowana czerwona ROSA (20x10x8)
399,00 zł 330,00 zł 324,39 zł 268,29 zł
m2
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (60x30x2)
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (60x30x2)
117,00 zł 95,00 zł 95,12 zł 77,24 zł
m2
Płyta granitowa chodnikowa śrutowana szara BERGO (35x50x8) II gat.
Płyta granitowa chodnikowa śrutowana szara BERGO (35x50x8) II gat.
160,00 zł 145,00 zł 130,08 zł 117,89 zł
m2
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (40x20x2)
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (40x20x2)
101,00 zł 85,00 zł 82,11 zł 69,11 zł
m2
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak zaaranżować ogród z wykorzystaniem kamienia granitowego?

Jak zaaranżować ogród z wykorzystaniem kamienia granitowego?

W pięknie urządzonym ogrodzie zawsze chce się przebywać, ponieważ czujemy się w nim jak we własnej leśnej oazie, gdzie możemy obserwować wszystkie zmieniające się pory roku. Najpiękniej jest oczywiście na wiosnę, jak wszystko się zieleni, ale również jesienią, kiedy liście zmieniają kolory i robi się iście magicznie. Zresztą, nie tylko wtedy jest w nim miło, głównie dzięki zastosowaniu mądrych rozwiązań, które jednocześnie odznaczają się praktycznością. W ogrodzie bowiem powinno być cudnie, ale też komfortowo, więc nim rzucimy się w wir urządzenia tego przydomowego terenu, powinniśmy wszystko dobrze zaplanować.

Planowanie to podstawa

Nim więc zaczniemy prace, zastanówmy się, na jakim ostatecznym efekcie nam zależy. Na tej podstawie łatwiej nam będzie zaplanować wszystkie zadania. Co najważniejsze, mierzmy siły na zamiary, co oznacza, aby dostosować projekt do różnych czynników - nie tylko możliwości finansowych, ale też wielkości działki czy rodzaju gleby. Równie istotny jest czas, który możemy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu.

Kamień granitowy - różne zastosowania

Mając już to wszystko zaplanowane, możemy przystąpić do prac. Jednym z ważniejszych (szczególnie na początku) zadań jest wytyczenie ścieżek i alejek. Musimy dokładnie ocenić, w jakich miejscach sprawdzą się najkorzystniej, zarówno pod kątem praktycznym (łatwość dojścia do wszystkich ważnych miejsc), jak i estetycznym, co wiąże się de facto z wyborem odpowiedniego materiału. Mimo że mamy sporo opcji - kostka brukowa, grys, żwir - to zdecydowanie polecamy to, co sprawdzone i niezawodne, czyli kamień naturalny, w szczególności granit.

Kostka granitowa jest idealna do zaaranżowania przestrzeni wokół domu, pasując do ciągów komunikacyjnych jak podjazdy, chodniki i ścieżki, ale też do innych konstrukcji - schodów, tarasów, murków czy obrzeży. Kostka granitowa jest bardzo odporna na wszelkie uszkodzenia, także związane z ruchem kołowym. Dojazd do garażu? Bez problemu, ponieważ ciężar samochodu jej nie odkształca i nie powoduje uszkodzeń. Jest niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości - nie tylko wymaga mniej troski (nie trzeba jej czyścić tak regularnie, jak kostki betonowej), ale i dzięki niskiej nasiąkliwości, wykazuje dużo większą odporność na plamy i zabrudzenia. Możemy też być pewni, że nigdy nie wyblaknie. Bez problemu dopasujemy ją do własnej aranżacji ogrodu, gdyż dostępne są jej różne rodzaje (kostka granitowa cięta, cięto-łupana i łupana), formaty, kilka grubości, długości i szerokości. To samo powiemy o bogatej gamie kolorystycznej - w ofercie znajdziemy kostkę granitową czarną, szarą, szaro-żółtą, czerwoną i brązową.

Innym ciekawym rozwiązaniem są bardzo stylowe płyty granitowe - sam raz na podjazd bądź chodnik. Są tak samo odporne na zniszczenia, jak kostka wykonana z tego samego materiału. Mamy więc pewność ponadczasowego, nietracącego nic ze swojej jakości, pięknego koloru i ogromnej wytrzymałości na codzienną eksploatację, niezależnie czy mowa o naciskach mechanicznych (np. jazda samochodem) czy nieprzychylnych warunkach pogodowych. Są wręcz banalne w utrzymaniu czystości i konserwacji.

Dopełnieniem udanej konstrukcji ścieżki czy podjazdu są krawężniki granitowe, które odgrywają rolę wykończeniową przy budowie nawierzchni z kostki czy płyt granitowych. Ich głównym zadaniem jest zapobieżenie rozsuwaniu się ścieżki drogi lub chodnika. Spójnie, elegancko odgradzają miejsca już wybrukowane, ale mogą też na przykład tworzyć gustowne obrzeże trawnikowe. Krawężniki granitowe są tak samo trwałe, jak inne formy wykonane z tego wyjątkowego kamienia.

Jakie rośliny do ogrodu?

Ścieżki w ogrodzie wytyczone? Podjazdy i chodniki zostały rozplanowane w ten sposób, aby zapewniały komfortowe codzienne korzystanie, a jednocześnie prezentowały się estetycznie? Jeśli tak, możemy przystąpić do kolejnych prac, głównie dobierając rośliny.

  • Warto to przemyśleć, gdyż nie wszystkie okazy wyrosną tak bujnie, jak sobie tego życzymy. Wiele bowiem zależy od rodzaju gleby, jak również od innych czynników, między innymi nasłonecznienia gleby;
  • Na pewno korzystnie jest posadzić w ogrodzie kilka krzewów zimozielonych (jak iglaki), ponieważ niezależnie od pory roku będą zdobić ogród. Latem zaś staną się ładnym tłem dla roślin kwitnących;
  • Wśród kwiatów do wyboru mamy okazy jednoroczne i wieloletnie - najlepiej się prezentują, jak je ze sobą komponujemy, sadząc rośliny w różnych, urozmaiconych kolorach;
  • Podstawą jest również zasadzenie trawnika - możemy zasiać go w tradycyjny sposób, ale też zakupić trawę “z rolki”;
  • Świetnie prezentują się liczne dodatki typu skalniak, czyli kompozycji wykonanej z kwiatów i kamienia;
  • Nie zapominajmy też o sadzeniu drzewek, których rozplanowanie powinno być jednak poprzedzone długim namysłem. Najważniejsze, aby dużych okazów (jak np. buk) nie sadzić blisko domu, gdyż w przyszłości taki już wyrośnięty okaz może zagrażać budynkowi, na przykład podczas silnej wichury. Jak zależy nam na szybkim wzroście, celujmy w takie gatunki jak brzoza brodawkowata, wierzba, topola, olsza czarna, klon pospolity, lipa szerokolistna czy czeremcha pospolita.
  • No i oczywiście zainwestujmy w drzewka owocowe, by zawsze mieć dostęp do owoców z własnej ogrodowej plantacji.

Ogród z wykorzystaniem kamienia granitowego prezentuje się iście wyjątkowo, zwłaszcza jak pomysłowo skomponujemy go z bujną roślinnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl