Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jak założyć i jak pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie?

Jak założyć i jak pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie?

Choć idealnie przystrzyżony trawnik spotykany jest w większości przydomowych ogrodów, to coraz częściej można spotkać łąkę kwietną. Co to takiego? Jak ją założyć i pielęgnować we własnym ogrodzie?

Łąka kwietna - siła naturalności

Wraz z upływem czasu zmienia się wiele rzeczy - także to, jak budujemy domy i aranżujemy przestrzeń wokół nich. Częściej sięga się po naturalne elementy kompozycyjne jak płyty granitowe zamiast kostki brukowej, którą spotkać można już praktycznie wszędzie. Rezygnuje się też z trawników, a na ich miejsce sieje się łąkę kwietną. Ta kompozycja, gdzie równomierną wartość ma trawa i różnokolorowe kwiaty, zachwyca pięknem i naturalnością. Nie wymaga ona tak dużego nakładu prac pielęgnacyjnych, jak tradycyjny trawnik, a do rosnących cały sezon kwiatów mają dostęp różne owady, zapylając je i czerpiąc z nich pożywienie. Ważne jest też to, że wysoka trawa skuteczniej zatrzymuje wodę, co w dzisiejszych czasach, gdzie fale suszy są powszechniejsze, jest na wagę złota.

Zresztą, zalet proekologicznych jest dużo więcej, szczególnie związanych z koszeniem. Kosiarka, która sezonie jest w ruchu niemalże cały czas, w przypadku łąki nie jest już tak niezbędna, co przekłada się na oszczędności w zakresie energii elektrycznej. Dzięki temu czystsze jest też powietrze, wolne od trujących spalin (zależnie od tego, jaki rodzaj kosiarki posiadamy - elektryczną, ewentualnie akumulatorową, czy spalinową). Podnosi się też słuszny argument, że podczas koszenia zabija się mnóstwo owadów i innych małych organizmów. Na łące kwietnej mają one lepsze, niezakłócone warunki rozwoju.

Czy łąka jest do każdego ogrodu?

Łąka kwietna pasuje praktycznie do każdego ogrodu - utrzymanego w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszkania nasion, w których obok trawy znajdują się też ozdobne kwiaty, między innymi chaber bławatek, koniczyna, łubin trwały, mak polny itp. Nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, co pozwoli nam równomiernie wysypać je na całą powierzchnię, w miejscu gdzie chcemy stworzyć kwietną łąkę. Robimy to podobnie jak ze zwykłą trawą - nasiona wgniatamy w podłoże, na przykład za pomocą wału ogrodowego. Po wysianiu oczywiście musimy zatroszczyć się o to, by gleba była stale wilgotna, dzięki czemu szybciej nasiona szybciej zakiełkują.

Jak ją założyć?

Łąkę kwietną można wysiać na dwa sposoby - od nowa lub w miejscu starego trawnika. W pierwszym przypadku postępujmy podobnie jak podczas tworzenia tradycyjnego trawnika. W tym celu musimy przekopać teren i wyczyścić go dokładnie z wszelkiej roślinności. Warto wybrać mieszankę nasion dobrze dopasowaną do gleby (i jej wilgotności), którą mamy w ogrodzie, co oszczędzi nam dodatkowych prac związanych z nawożeniem.

Jak wspomnieliśmy, można też stworzyć nowe na bazie starego i nie rozkopywać całego ogrodu. Jeśli tak planujemy, powinniśmy najpierw zaprzestać koszenia trawnika, a następnie dosiać rośliny kwitnące. Ten sposób niestety obarczony jest ryzykiem, że pierwsze efekty nie będą szybko widoczne, gdyż kwitnące rośliny mogą zostać zagłuszone przez trawy. Może też być tak, że nie będą one rosnąć szybko, dzięki czemu inne okazy będą miały możliwość, by się pokazać. Nie ma tu normy - ciężko ocenić, jak takie dosianie sprawdzi się w naszym przypadku. Być może trzeba będzie dobrać inne gatunki roślin w kolejnym sezonie, które przyjmą się lepiej.

Generalnie jednak większość producentów tak tworzy na tyle dobre mieszanki, aby mogły poradzić sobie w każdej - nawet słabszej, mniej zasobnej w składniki pokarmowe - glebie. Niemniej, podstawą jest takie przygotowanie podłoża, aby oczyścić go z wszelkich chwastów. To bardzo ważne, ponieważ jak nie pozbędziemy się ich jeszcze przed wysianiem trawy, później będą stanowiły jeszcze większy problem. Co gorsza, chwasty mogą niestety skutecznie przytłumić wzrastanie prawidłowych nasion, przez co nasza łąka kwietna nie zacznie rosnąć tak, jak tego oczekujemy. Dobrze też dokładnie wyrównać podłoże, co zapewni, że rośliny będą lepiej wzrastać.

Odpowiednia pielęgnacja

Założenie łąki kwietnej to jeden z etapów, kolejnym jest jej odpowiednia pielęgnacja, lecz bez obaw - nie wymaga to wielu trudności i zaangażowania. Co ciekawe, niektórzy nie robią nic, pozostawiając ją samej sobie, co często wystarcza, bo jeśli łąka się przyjmie w danym miejscu, to bez przeszkód będzie tam kwitnąć przez kolejne lata. Z drugiej strony, warto mieć nad nią choć minimalną kontrolę i utrzymać ją w stanie, jakim nam odpowiada. W tym celu dobrze ją skosić raz na jakiś czas, na przykład w lipcu, gdy wiele roślin przekwita. Dobrze też kontrolować ilość chwastów, bo pozostawione same sobie mogą zarastać coraz bardziej naszą kwietną łąkę. Warto usuwać je ręcznie i to w miarę wcześnie, nim zdążą się rozsiać.

Warto postawić na naturalność, wybierając rozwiązania, które sprawiają, że dom i jego otoczenie prezentują się lepiej. Łąka kwietna to zdecydowanie strzał w dziesiątkę, tak samo jak inne naturalne elementy, jak wspomniane na początku artykuły płyty granitowe, z których można wykonać chodnik, podjazd czy wyłożyć nimi taras.

Polecane produkty:

Płyta granitowa chodnikowa płomieniowana jasnoszara STRZEGOM (119x59x10)
Płytki granitowe tarasowe polerowane szare G703 New Bianco Cristal (60x60x1) 48H II gat.
Płyta granitowa chodnikowa płomieniowana brązowa BOHUS (80x80x6)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium