Masz pytania? Zadzwoń

ZAMÓW ON-LINE Z DOSTAWĄ POD WSKAZANY ADRES | DUŻY WYBÓR I SZYBKA REALIZACJA

Promocje
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (30x30x2)
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (30x30x2)
117,00 zł 95,00 zł 95,12 zł 77,24 zł
m2
Płytki granitowe płomieniowane i szczotkowane ciemnoszare (75x45x2)
Płytki granitowe płomieniowane i szczotkowane ciemnoszare (75x45x2)
160,00 zł 145,00 zł 130,08 zł 117,89 zł
m2
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (60x30x2)
Płyta granitowa tarasowa śrutowana jasnoszara BERGO (60x30x2)
117,00 zł 95,00 zł 95,12 zł 77,24 zł
m2
Płyta granitowa chodnikowa śrutowana szara BERGO (35x50x8) II gat.
Płyta granitowa chodnikowa śrutowana szara BERGO (35x50x8) II gat.
160,00 zł 145,00 zł 130,08 zł 117,89 zł
m2
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jaki materiał wybrać na podjazdy samochodowe i ścieżki?

Jaki materiał wybrać na podjazdy samochodowe i ścieżki?

Najczęściej wybieranym materiałem są kostki różnego rodzaju: betonowe, klinkierowe lub kamienne (zwłaszcza granitowa ). Spotykane są też inne rozwiązania - asfalt, panele PCV lub płyty ażurowe. Jak z tego bogactwo wybrać najlepiej? Warto postawić na to, co sprawdzone i niezmiennie popularne - kostkę granitową.

Granit - dlaczego warto?

Bruk wykonany z tego materiału zapewnia niezmienną, ponadczasową trwałość. Granit z racji swoich niezwykłych właściwości odporny jest na różne negatywne czynniki - ściskanie i wahania temperatury (niestraszne mu ani zbyt niskie, ani za wysokie temperatury). Co równie ważne, kostka granitowa nie nasiąka wodą, nie ma więc ryzyka, że pęknie, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

To oczywiście nie wszystkie walory, ponieważ kostka wykonana z granitu wykazuje wielką odporność na korozję chemiczną, czynniki mechaniczne jak ścieranie oraz promieniowanie UV. Co więcej, materiał ten znajduje zastosowanie w wielu zadaniach: do układania podjazdu, miejsc parkingowych, a nawet placów, jak mamy na nie miejsce (doskonale nadają się tu szczególnie stylowe płyty granitowe). Oczywiście, świetnie sprawdza się jako ścieżka, prowadząca do domu czy ogrodu. Złożona z kostki granitowej, oporników granitowych i krawężników granitowych nie tylko pięknie się prezentuje, ale i jest bardzo wytrzymała.

A co z innymi materiałami?

Kostki betonowe dostępne są najczęściej jako jedno- lub dwuwarstwowe (drugie znacznie popularniejsze), które mimo materiału, z jakiego zostały wykonane, nie prezentują się zbyt surowo. Wszystko to dzięki różnego rodzaju “ulepszaczom” dodawanym przez producentów, co sprawia, że beton zyskuje lepszy, bardziej naturalny wygląd.
Kostka brukowa, która spotykana jest praktycznie wszędzie. Cechuje ją uniwersalność i dobre parametry wytrzymałościowe. Można ułożyć ją praktycznie w każdym miejscu, dostępna jest w dużej gamie odcieni i kształtów. Czy jednak chcemy mieć podjazd bądź ścieżkę wykonaną z tak znanego, a przez to mało oryginalnego materiału?
To już może klinkier stanowiący dość ciekawą alternatywę nie tylko dla kostki brukowej, ale betonowej bądź wykonanej z kamienia naturalnego. Mimo swojego dość niepozornego wyglądu cechuje się dobrymi właściwościami i sporą wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Dobrze też znosi wahania temperatur.
Ostatnim najrzadziej spotykanym materiałem na ścieżkę (na podjazd już raczej nie) są elementy drewniane, zwłaszcza bruk dębowy lub sosnowy. Sprzedawany jest w postaci impregnowanych ciśnieniowo niewielkich kostek lub okrąglaków o minimalnej średnicy 10 cm (wzwyż). Decydując się na ten materiał, pamiętajmy, by wybrać szersze bale, które łatwiej i szybciej się układa. Nie są jednak bez wad, gdyż tworzą się między nimi większe szczeliny, jakie trzeba później wypełnić piaskiem. Oczywiście, nie wykazują tak wielkiej trwałości, jak kostka granitowa, więc musimy zatroszczyć się o ich odwodnienie. W tym celu wykonujemy wcześniej drenaż.

Jak zaprojektować wygodne ciągi komunikacyjne?

No dobrze, wiemy już, jaki materiał najlepiej nadaje się na podjazdy samochodowe i ścieżki. Czas teraz na wskazówki dotyczącego tego, jak mądrze rozplanować ciągi komunikacyjne.

Dobrze przygotowana nawierzchnia nie tylko prezentuje się dobrze, ale zapewnia też wygodę użytkowania. Zacznijmy od podjazdu, który powinien mieć odpowiednią wielkość - co najmniej 3 metry szerokości i nie mniej niż 6 metrów długości (oczywiście zakładamy, że prowadzi od bramy wjazdowej na posesję do garażu). Takie wymiary zagwarantują to, co najważniejsze, czyli komfortowe manewrowanie. Oczywiście, podjazd może być szerszy, jeśli mamy odpowiednią ilość miejsca.

W przypadku chodników i ścieżek nie ma specjalnych wymogów, ponieważ wszystko zależy od naszych zapatrywań. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Posiadacze niewielkich ogrodów powinni budowę ciągów komunikacyjnych ograniczyć do minimum, aby nie zdominowały one roślinności. A przecież własny ogród to przede wszystkim wiele zielonych, rozkwitających okazów, które mają cieszyć oczy, pozwalając wypoczywać. W przypadku większych działek ten problem nie występuje.

Poza tym pamiętajmy, że wszelkie utwardzone powierzchnie powinny mieć poprzeczny spadek wynoszący około 2%, co zapewnia szybkie, skuteczne odprowadzanie wody. Oczywiście w przypadku chodników i tarasów spadek musi być w stronę ogrodu. W przeciwnym razie - będzie podmywać dom.

Dobrze wykonane ciągi komunikacyjne (ścieżki, chodniki, podjazdy itp.) to gwarancja zachowania estetycznej jakości i maksymalnej funkcjonalności. Warto więc do tego zadania wybrać solidny materiał, ale i w prawidłowy sposób położyć nawierzchnię, przestrzegając najważniejszych reguł konstrukcyjnych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl