Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

Jaki materiał wybrać na stopnie schodów zewnętrznych?

Jaki materiał wybrać na stopnie schodów zewnętrznych?

Schody zewnętrzne powinny cechować się nie tylko nienaganną estetyką, ale i trwałością, bo stale narażone na trudne warunki atmosferyczne są podatne szybszą erozję. Wybierając sprawdzone materiały, nie musimy się tego obawiać. Doskonale sprawdza się tu granit, który jest niezwykle odporny, a jednocześnie zachwyca pięknym wyglądem!

Schody zewnętrzne - kluczowy element każdego domu

Każdy, kto buduje dom lub go remontuje wie, jak wiele jest możliwości do wyboru, także w zakresie wykonania schodów zewnętrznych. Nie ma jednego sposobu, a co rusz pojawiają się kolejne rozwiązania, które - wedle promujących je firm - są jeszcze lepsze, trwalsze i piękniejsze. Czy na pewno? Czy wierzyć w te zachwalające słowa, czy lepiej postawić na sprawdzone materiały? Niezależnie na co się zdecydujemy, zawsze musimy zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki, do których zaliczamy funkcję i położenie schodów, styl bryły budynku, ogólne warunki atmosferyczne, ale też spodziewane obciążenia jakie będą oddziaływać na materiał podczas codziennego użytkowania.

Jak już wspomnieliśmy, schody zewnętrzne z racji swojego kluczowego położenia - tuż przed wejściem do domu, powinny zachwycać swoją estetyką. Niech jednak nie przysłoni nam to kwestii funkcjonalnych, decydujących o tym, czy schody rzeczywiście będą odporne na zniszczenia. W tym celu oceńmy, czy interesujący nas materiał jest niewrażliwy na wilgoć, zmiany temperatury, uszkodzenia mechaniczne, a ponadto wykazuje właściwości mrozoodporne.

To tym bardziej istotne, biorąc pod uwagę nasz kapryśny, środkowoeuropejski klimat. Oblodzenie i częste opady atmosferyczne różnego rodzaju to nie wyjątek, lecz reguła. Schody zewnętrzne muszą więc być nie tylko odporne na te czynniki, lecz również bezpieczne w użytkowaniu, zwłaszcza antypoślizgowe. Biorąc te parametry pod uwagę, zarówno gdy mowa o wyglądzie, jak i kwestiach użytkowych, zdecydowanie polecamy schody granitowe.

Krótka charakterystyka granitu

Granit to kamień naturalny, powstały ze skały magmowej, którego cechą charakterystyczną są widoczne formacje krystaliczne. Składa się przede wszystkim ze skalenia, kwarcytu i miki. Początkowo występuje jako płynna magma schowana w głębi rdzenia ziemi. Tam poddany ekstremalnym procesom fizykochemicznym, trwającym przez miliony lat - chłodzeniu i sprężaniu - przybiera niezwykle wytrzymałą, twardą postać. Do jego wydobycia w kamieniołomach potrzeba profesjonalnego sprzętu, tak samo, jak do dalszych procesów obróbki - cięcia i szlifowania. Do sprzedaży trafia jedyny w swoim rodzaju, absolutnie wytrzymały i zachwycający wyglądem, który można wykorzystywać na zewnątrz (schody granitowe, stopnie granitowe, stopnie blokowe itd.), jak i wewnątrz domu (blaty kuchenne, blaty łazienkowe, kolumny, otoczenia kominków itp.).

Schody granitowe - najważniejsze zalety

Powyżej wspomnieliśmy już o tym, dlaczego wyroby granitowe są godne uwagi - teraz zaś rozwińmy te wątki.

  • Niezależnie, czy wybieramy schody granitowe, stopnie granitowe czy inne elementy wykonane z tego materiału, mamy pewność niezwykłej wytrzymałości. Nieprzypadkowo osoby pracujące z obróbką różnych kamieni doceniają wyjątkowość tej magmowej skały. Wybierana przez kamieniarzy i polecana osobom szukającym materiału na lata. Schody zewnętrzne z granitu wykazują odporność na różne negatywne czynniki - mechaniczne, związane z intensywną eksploatacją (zarysowania, uszkodzenia) oraz atmosferyczne (opady różnego rodzaju, mróz).
  • Wybierając więc schody granitowe, mamy pewność, że sprawdzą się one doskonale pod względem wytrzymałościowym. To podstawa, bo przecież chcemy zainwestować w materiał na lata. Pragniemy też, żeby prezentował się on wyjątkowo, pasując do aranżacyjnej koncepcji, o jakiej marzymy. I tu granit zachwyca bogactwem wyboru, gdyż dostępny jest w szerokiej gamie barw, faktur, kompozycji. Najpopularniejsze są odcienie klasyczne - przykładem podstopnica granitowa w kolorze szarym ze Strzelina. Podobnie często są wybierane schody granitowe w kolorze czarnym i beżowym. Warto jednocześnie zauważyć wzrastające zainteresowanie innymi odcieniami, zwłaszcza płomieniowana czerwona Vanga.
  • Schody granitowe są nie wytrzymałe, odporne na różne negatywne - mechaniczne i atmosferyczne - czynniki, stylowe, dostępne w wielu różnych odmianach, zapewniają jednocześnie bezproblemowe czyszczenie oraz pielęgnację. Chociaż stopnie granitowe są wytrzymałe i długo utrzymują swój nienaganny stan, to oczywiście warto o nie regularnie dbać, dzięki czemu zachowają jeszcze dłużej swoją idealną kondycję. Są łatwe w czyszczeniu. Najlepiej już po montażu je zaimpregnować, co przedłuży ich żywotność. Warto powtarzać ten zabieg, co jakiś czas (1-3 lata). Nie musimy też stosować specjalnych detergentów do pielęgnacji, gdyż wystarczy prosty zestaw: woda z płynem do mycia naczyń, miękkie szczoteczki i ściereczki. Regularnie usuwajmy ze schodów granitowych to, co tam zalega - wodę, liście, trawę, a zimą śnieg.

Podsumowując, widzimy, że schody granitowe sprawdzają się doskonale w trudnych warunkach, gdzie wystawione są na różne negatywne czynniki. A ponadto zachwycają swoim klasycznym, niepowtarzalnym wyglądem.

 

Polecane produkty:

Podstopnica granitowa w kolorze szarym Strzelin

Podstopnica granitowa w kolorze brązowym Bohus

Podstopnica płomieniowana w kolorze czerwonym Vanga

Podstopnica granitowa okładzinowa płomieniowana szara Strzelin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl