Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Jakie zastosowania mają oporniki z granitu?

Jakie zastosowania mają oporniki z granitu?

Granit to materiał kompletny - nie tylko niezwykle wytrzymały, ale i zachwycający estetycznym kunsztem. Takie same właściwości zapewniają wykonane z niego oporniki, które służą głównie do wykończenia przestrzeni zrobionych z kostki granitowej. Dowiedzmy się o nich więcej, wskazując, gdzie mogą być z powodzeniem zastosowane.

Granit - ponadczasowe piękno 

Chociaż zmieniają się sposoby urządzania wnętrz i zagospodarowywania przestrzeni zewnętrznej, to niektóre materiały są odporne na upływ czasu. Do tej wyjątkowej grupy należy granit, który od dawna uchodzi za symbol trwałości i elegancji. Łączy w sobie to, co najlepsze - niezwykłą, ponadczasową wytrzymałość z pięknem wykończenia. Nieprzypadkowo płytki granitowe wykorzystywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

Dzięki swoim wytrzymałościowym walorom granit stosowany był w budownictwie już w starożytności. To jedna z najtwardszych skał, co potwierdza jego siódma pozycja w dziesięciostopniowej skali Mohsa. Tworzone z niego płyty chodnikowe, płyty tarasowe, krawężniki granitowe czy oporniki granitowe (o jakich napiszemy w kolejnych akapitach) są odporne na mróz, wiatr i wodę, czyli na to wszystko, czego w naszym klimacie czasem bywa w nadmiarze. Warto pamiętać, że nasiąkliwość granitu praktycznie nie występuje, a już w ogóle zostaje wyeliminowana po impregnacji lub żywicowaniu.

To jednak nie wszystkie zalety, gdyż poza wymienionymi powyżej, powinniśmy też wiedzieć, że granit doskonale akumuluje ciepło, nie ulega ścieraniu, niestraszne mu zniszczenia, które mogą zostać wywołane przez ogień lub związki chemiczne. Zawsze zachowuje się swój nienagannie piękny wygląd, ponieważ bardzo trudno go zarysować. Co ciekawe, jest podatny na kształtowanie, więc w zależności od przeznaczenia łatwo go obrobić. Przejdźmy teraz do tematu artykułu, opisując oporniki granitowe, ich specyfikę oraz zastosowanie.

Oporniki granitowe - co to takiego? 

Są to produkty wykończeniowe przeznaczone do obrzeży kostki granitowej, którą z jednej strony utrzymują w ryzach, z drugiej - stanowią ładną ozdobę. To dlatego stosowane są w wielu miejscach, niezależnie czy mowa o drogach, ulicach czy parkingach. Cechują się tym samym, co inne produkty wykonane z granitu, szczególnie chropowatą i antypoślizgową powierzchnią, co minimalizuje ryzyko nagłego upadku. Ma to ogromne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy częste opady deszczu i śniegu, a także skoki temperatur (rozmarzanie i ponowne zamarzanie) stwarzają te niebezpieczne warunki. Ale nie tylko o względy praktyczne tu chodzi, bo tak samo istotne jest to, że łatwo - niezależnie od tego, czy chcemy wykończyć taras, chodnik, drogę czy ulicę - dopasować odpowiedni rozmiar opornika granitowego.

Najważniejsze funkcje 

Oporniki granitowe pełnią funkcję obrzeży - jedną z ważniejszych, choć często niedocenianą. Czasem bowiem traktuje się obrzeża jak dodatek, przez co nienależycie wykonuje się tę konstrukcję. Tymczasem zależy od niej bardzo dużo. Chronią przede wszystkim przed rozsuwaniem się elementów deptaka, drogi i ścieżki, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wyłożone płyty - czy to na chodnik, czy drogę - rozejdą się, nie tylko nie spełniając swojej roli, ale i stanowiąc zagrożenie dla ruchu pieszego czy samochodowego.

Oporniki z granitu zapewniają to, co najważniejsze - maksymalną odporność na uderzenia. Chociaż granit jest rozwiązaniem droższym od innych materiałów, na przykład betonowych, to cechuje go nieporównywalnie większa wytrzymałość. Mamy więc pewność, że inwestujemy w rozwiązanie ponadczasowe, które zachwyca wytrzymałością, jak i estetyką.

Oporniki granitowe a krawężniki - czym się różnią? 

Czasem ciężko odróżnić krawężniki od oporników granitowych, bo łudząco są do siebie podobne. Zarówno jedne, jak i drugie mają ten sam kształt, który charakteryzuje się tym, że jest duży i wąski. Wykonane są najczęściej z litego tworzywa, jak właśnie opisywane w tym artykule oporniki z granitu bądź odlane z właściwej postaci, na przykład z betonu. Krawężniki i oporniki granitowe umieszcza się w profilu obrzeża w takich miejscach, jak deptaki, chodniki, deptaki, które najczęściej są wykonane z kostki brukowej. Przeważnie oba te elementy są dość proste w budowie, lecz czasem zdarzają się bardziej fantazyjne kształty - w postaci łuków. Czym się więc mogą różnić? Najczęściej pod kątem rozmiarów i miejsc wykorzystania.

Chociaż wyglądają niepozornie, to ich zastosowanie jest bardzo powszechne. Zawsze podczas budowy chodnika, ulicy czy ścieżki oporniki granitowe stanowią niezbędny element konstrukcyjny.

[product id="2402, 762, 2528"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium