Granit Naturalny - sklep internetowy z produktami granitowymi

DOSTAWA OD 249 ZŁ / 1t NA WSKAZANY ADRES INWESTYCJI! | ZAMÓW JUŻ DZIŚ!

Pomysły na kamień w ogrodzie: oczko wodne, ogród skalny i ozdobna nawierzchnia

Pomysły na kamień w ogrodzie: oczko wodne, ogród skalny i ozdobna nawierzchnia

Ogród to przestrzeń, którą tak samo jak wnętrza, warto odpowiednio zaaranżować. Pomocne bywają w tym nie tylko meble i wykonywane z drewna dodatki, ale również rozmaite artykuły z kamienia, które doskonale nadają się do uatrakcyjnienia przestrzeni wokół domu i na całej posesji. Poznaj kilka inspiracji, które warto zastosować w swoim ogrodzie.

Ogród z kamienia - Ogrody w różnych stylach

Projektowanie ogrodu najlepiej jest rozpocząć od określenia stylu, jaki jest nam najbliższy. Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, należy zastanowić się nad tym, czy preferujemy typową dla klimatu francuskiego symetrię, bajkowy klimat stylu angielskiego, czy może harmonijny nastrój ogrodów japońskich. Można postawić też na swojski nurt wiejski, który idealnie komponować się będzie z pozamiejską scenerią lub postawić na nowoczesne, nierzadko minimalistyczne pomysły. Kamień ogrodowy może zostać użyty do realizacji rabat, na których posadzimy ulubione gatunki kwiatów, co pozwoli na realizację iście romantycznej przestrzeni. Świetnie sprawdzi się także kamień dekoracyjny, przypominający betonowe płyty, który doskonale sprawdzi się, jako element działki o nowatorskim charakterze.

Kamień do ogrodu może przybrać naprawdę wiele rozmaitych wcieleń! Z jego pomocą można stworzyć bowiem trwałe ogrodzenie z kamienia, które stanie się solidnym zabezpieczeniem przed obcymi. Wykorzystać można do tego choćby kamień murowy, ale ciekawym pomysłem są także tzw. kosze gambionowe, które można po brzegi wypełnić stylowymi otoczakami lub różnymi wariantami kolorystycznymi kamieni, które pięknie ozdobią teren.

Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Kamień ogrodowy można znaleźć na rynku w naprawdę wielu odmianach. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki i właściwie, dlaczego wybrać? Wiele zależy bowiem od budynku oraz stylu, w jakim został wybudowany, a także pozostałej architektury ogrodowej, która zagościła na naszej posesji. Jedno jest pewne - kamień jest produktem naturalnym, dlatego nie trzeba obawiać się, że nie będzie pasował do otoczenia. Przeciwnie - trudno o lepiej komponujące się z przyrodą elementy, niż te, będące jej nieodłączną częścią.

Nawierzchnie ogrodowe z kamienia

Bez względu na styl w swoim ogrodzie, warto przemyśleć wytyczenie tras, dzięki którym oszczędzimy posadzoną trawę. Świetnym pomysłem na wytyczenie ścieżek w ogrodzie jest nawierzchnia z kamienia, dzięki której wyraźnie widać, w którym miejscu przebiegać będzie ogrodowa komunikacja. Jako kamień ogrodowy wokół domu można wybrać rozmaite odmiany - różniące się zarówno pod względem rozmiaru, jak i kolorystyki. Dookoła klasycznego budynku można wybrać jedną z propozycji szaro-rudego granitu, z kolei przy nowoczesnych bryłach lepiej prezentować się będzie kamień w postaci drobnego kruszywa w białym lub czarnym odcieniu.

Ozdobna nawierzchnia z kamienia umiejscowiona w przemyślanych miejscach na działce to z jednej strony efektowna dekoracja, z drugiej nierzadko ogromnie praktyczne rozwiązanie. Dzięki niej można bowiem uchronić się przed błotem, a nawet zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chwastów, więc nie tylko poprawiamy wygląd terenu, ale uczynimy go bardziej funkcjonalnym.

Skalniak, ogródek skalny - jak go zrobić?

Innym pomysłem, by wykorzystać kamień ozdobny, jest stworzenie skalniaka. Jak się za to zabrać? Wybrać odpowiednie miejsce, np. na ogrodowej skarpie lub przy zejściu z tarasu, a następnie przygotować i przekopać ziemię, na której układać będziemy wybrane kamienie. Należy oczywiście wyznaczyć granice skalniaka, np. przy pomocy większych kamieni lub elastycznych obrzeży.

Aby nasz ogród skalny miał dobre warunki do wzrostu, warto sięgnąć po agrowłókninę, która będzie chronić glebę przed chwastami i szkodnikami. Na tak przygotowane miejsce można wyłożyć kamienie wraz z ziemią, odpowiednią dla gatunków, które zamierzamy posadzić. Z czasem skalniak zyska zwartą strukturę - wystarczy jedynie pamiętać o jego systematycznym nawadnianiu.

Kamienne oczko wodne - jaki rodzaj kamienia wybrać?

Kolejną propozycją, która będzie wzbudzać zachwyt przechodniów i odwiedzających Cię gości, jest oczko wodne, które można wykonać samodzielnie w dowolnym miejscu w ogrodzie. Do realizacji niezbędne będą takie artykuły jak szpadel do przygotowania otworu w ziemi, a także specjalny podkład oraz folia, która posłuży do oddzielenia wody od gruntu. Kiedy powierzchnia będzie gotowa, można przejść do zalania oraz rozmieszczenia wewnątrz wybranych roślin. To także dobra pora, aby wybrać kamień na oczko wodne, który można umieścić na dnie lub też rozłożyć wokół brzegów.

Do dyspozycji mamy rozmaite odmiany takie jak łupki i otoczaki. Można je nabyć w wielu wariantach kolorystycznych i sporej rozbieżności rozmiarów - od niewielkich kamyczków, po te, przypominające całkiem spore głazy. Miłośnikom jasnych dodatków z pewnością do gustu przypadną białe kamienie, a przy akwenie na terenie nowoczesnej posesji, można zastosować eleganckie otoczaki o czarnej barwie. Dla niezdecydowanych ciekawą opcją może być grys zwany pieszczotliwie dalmatyńczykiem, czyli zachwycający biało-czarną barwą, która zwróci uwagę każdego. Dzięki temu mamy szansę stworzenia oryginalnych, nietuzinkowych dekoracji ogrodowych, jakich nie będzie miał w ogrodzie nikt inny w okolicy.

[product id="2779,2804,73"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium